Nasza technologia

Używanie wody jako środka piorącego, jak większość z nas robi we własnych domach, jest określone mianem prania wodnego. Legenda głosi, że pranie chemiczne (na sucho) zostało wynalezione przypadkowo we Francji w latach 1800-tnych, kiedy to ktoś przypadkowo rozlał terpentynę na poplamiony obrus i każda plama, której dotknęła terpentyna została wywabiona. W taki właśnie sposób narodził się termin prania chemicznego tkanin.

Terpentyna i inne roztwory bazujące na ropie naftowej, używane we wczesnym praniu chemicznym były łatwopalne we względnie niskich temperaturach i wydzielały niebezpieczną dla zdrowia woń. Te dwie kwestie nadal brane są pod uwagę w odniesieniu do obecnych środków używanych w procesie czyszczenia chemicznego. W latach 50-tych wprowadzono tetrachloroeten jako „bezpieczniejszą” alternatywę, ze względu na to, że nie posiadał on temperatury zapłonu, eliminując w ten sposób ryzyko pożaru. Tetrachloroetylen szybko stał się rozpuszczalnikiem wybieranym przez przemysł pralniczy. Przez dziesięciolecia pralnie chemiczne używały i utylizowały tetrachloroeten bez żadnych obaw i regulacji.

Dopiero w latach 70-tych i 80-tych na światło dzienne wyszło poważne ryzyko związane z negatywnym wpływem tetrachloroetenu na zdrowie i na środowisko. Wprowadzono wiele przepisów i zabezpieczeń przemysłowych, ale było za późno. Zagrożenie wynikające z niebezpiecznych praktyk, skutkowało utratą pieniędzy i reputacji całego przemysłu prania chemicznego.

Ekolodzy, naukowcy, politycy, pracownicy służby zdrowia, twórcy przepisów prawnych oraz klienci - wszyscy byli zgodni - nie ma innego wyjścia niż znalezienie innej, bezpiecznej alternatywy dla tetrachloroetenu. Kalifornia nie tylko zakazała jego używania, ale również zakazała zakupu agregatów chemicznych na tetrachloroetylen PER.

GreenEarth to rozpuszczalnik, na który przemysł czekał.

Krótko mówiąc GreenEarth jest lepszym sposobem na czyszczenie chemiczne. Technologia ta jest nie jest niebezpieczna ani toksyczna dla środowiska naturalnego. Płynny silikon to w rzeczywistości płynny piasek. Ten sam naturalny związek powstawał przez ponad sześć miliardów lat. Po uwolnieniu do środowiska silikon rozpada się do swoich trzech naturalnych składników: piasku (SiO2), śladowych ilości wody i dwutlenku węgla. Tak więc GreenEarth jest bezpieczny dla powietrza, wody i ziemi.

GreenEarth jest bezpieczny również dla ludzi. Jeśli zechciałbyś, mógłbyś go wcierać w swoją skórę. W rzeczywistości, już to pewnie zrobiłeś. Płyny silikon jest podstawowym składnikiem produktów codziennego użytku, takich jak: szampony, odżywki, balsamy do skóry i antyperspiranty.

Właściciele pralni chemicznych aprobują pranie przy użyciu rozpuszczalnika GreenEarth, ponieważ jest on skutecznym środkiem, bezpiecznym dla środowiska. Nie kosztuje więcej niż tradycyjne systemy czyszczenia chemicznego. Ponieważ ubrania czyszczone przy użyciu GreenEarth nie są skąpane w tetrachloroetenie czy innych rozpuszczalnikach petrochemicznych, pozostają świeże i czyste, bez charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. GreenEarth jest delikatny dla Twojego nosa i dla Twoich ubrań. Można poczuć i zobaczyć wyraźną różnicę wypranej w nim garderoby. Kolory nie blakną, biel nie szarzeje ani nie żółknie, tak, jak dzieje się to w tradycyjnym czyszczeniu chemicznym PEREM. Tkaniny są gładkie i jedwabiste, a wełna pozostaje miękka i delikatna.

Istnieje naukowe uzasadnienie dlaczego ubrania wyprane w GreenEarth wyglądają lepiej i są przyjemniejsze w dotyku.

Płynny silikon jest chemicznie obojętny, co oznacza, że nie wchodzi w reakcję chemiczną z włóknem tkaniny. Wprowadza detergent do ubrania i delikatnie unosi brud i olej. Jest również bardzo lekki i ma bardzo małe napięcie powierzchniowe, co pozwala na delikatne przenikanie przez włókna tkaniny i wypłukiwanie brudu w sposób, w jaki woda czy tetrachloroeten PER nie potrafi. Dzięki temu czyści bez ścierania i uszkadzania włókien, bez wytracania kolorów czy uszkadzania aplikacji i wykończeń garderoby. Wszystko to czyni GreenEarth bezpiecznym i skutecznym środkiem pralniczym. Koraliki, delikatna koronka, jedwab, kaszmir – z GreenEarth są bezpieczne. Silikon, w przeciwieństwie do wielu innych metod czyszczenia chemicznego, nie powoduje kurczenia się ubrań.
Prlanie Chemiczne w czasach Imperium Rzymskiego czyściły wełniane togi przy użyciu zwierzęcego i ludzkiego moczu.
Regulacje dotyczące czyszczenia chemicznego pojawiły się jako odpowiedź na ryzyko wybuchu i pożaru ze strony łatwopalnych rozpuszczalników ropopochodnych.
GreenEarth jest nietoksycznym procesem czyszczenia chemicznego przy użyciu płynnego silikonu. Silikon powstaje z piasku.