Porady branżowe

Większość z nas, pierze swoje prześcieradła i koce dość regularnie, ale inaczej jest z – pierzynami, kołdrami i poduszkami – często niemieszczącymi się w naszych pralkach, lub wykonanych z materiałów, z którymi nie wiemy jak się obchodzić. Profesjonalne pralnie chemiczne znają najlepsze sposoby na to, co zrobić, aby mieć pewność, że przedmioty te będą świeże, czyste i aby pozostały w dobrym stanie. Jeśli jednak dokładnie nie wiadomo, z czego wykonane są te przedmioty, oto kilka porad do pielęgnacji domowej.

Codzienna pielęgnacja

Pierzyny i kołdry mogą być delikatnie odkurzane, aby usunąć kurz i alergeny. Nie należy przystawiać odkurzacza bezpośrednio do nich. Należy natomiast przystawić dyszę odkurzacza w odległo nad powierzchnią

Czyszczenie i pranie

Jeśli zdecydujesz się na pranie pierzyn w domu, nie umieszczaj ich w suszarce. Wypełnienie może się skurczyć, lub stać się zbite i pozbawione kształtu (oprócz kołdry puchowej – patrz poniżej). Jeśli suszenie na sznurku nie jest rozwiązaniem (zwłaszcza w deszczową i zimną pogodę) należy zabrać pierzyny do pralni chemicznej w celu dokładnego czyszczenia i suszenia. Jak pierzyna, lub kołdra powinna być prana – zależy od wypełnienia. Zawsze należy sprawdzić etykietę, aby zobaczyć, jakie są zalecenia producenta, lecz jeśli metka jest wypłowiała, albo nigdy takowej nie było, oto kilka podstawowych wskazówek.

Wypełnienie watą

Nie należy wkładać do pralki kołder wypełnionych watą- wypełnienie takie stanie się wówczas zbite i grudkowate. Należy prać ręcznie w dużej bali, lub wannie. Użyj 1/2 szklanki octu, aby pomóc rozpuścić wszystkie pozostałości mydlin. Nie wkładaj do suszarki – rozwieś na świeżym powietrzu do wyschnięcia, najlepiej w słońcu. Jeśli suszenie naturalne nie jest rozwiązaniem, należy zabrać kołdrę do pralni chemicznej w celu dokładnego czyszczenia i suszenia.

Puch

Jeśli wypełniona puchem kołdra, lub pierzyna jest stosunkowo nowa i w dobrym stanie, nie powinno jej się nic stać w pralce. Suszenie naturalne jest najlepszym sposobem, ale kołdry puchowe mogą być suszone w suszarkach. Użyj programu o najniższej temperaturze, lub wirowanie na zimno. Wrzuć do środka kilka czystych piłeczek tenisowych, lub czyste obuwie, aby zapobiec zbijaniu się puchu, oraz aby puch był miękki. Może to potrwać trzy lub więcej godzin zanim kołdra całkowicie wyschnie. Przed ponownym użyciem, lub przed przechowywaniem, upewnij się, czy kołdra jest kompletnie sucha, gdyż wewnątrz puchu może pojawić się wówczas pleśń. Nie pierz puchowej kołdry zbyt często – naturalne oleje zawarte w materiale mogą zostać z czasem usunięte. Jeśli Twoja puchowa kołdra jest stara, lub znoszona, zabierz ją do pralni chemicznej. Włókno poliestrowe, lub mieszanka poli/bawełna Taki rodzaj kołder /pierzyny może być bez obaw prany w domu, chyba, że kołdra jest bardzo stara, lub w delikatnym stanie. Postępuj według instrukcji podanych na etykiecie dla prania mechanicznego. Jeśli nie ma etykiety, pozwól pierzynie namoknąć w pralce przez kilka godzin przed uruchomieniem cyklu prania Dodaj 1/2 szklanki octu, aby wszelkie pozostałości po mydle zostały usunięte.

Wełna

Sprawdź metkę – jeśli nie jest oznaczone, że nadaje się do prania, nie wkładaj do pralki. Może to oznaczać, że kołdra taka może się skurczyć, lub zniekształcić. Zabierz do pralni chemicznej. Jeśli kołdra nadaje się do prania – postępuj zgodnie z etykietą.

Inne materiały

Jeśli twoja pierzyna, lub kołdra zawiera jedwab, aksamit, lub wełnę – nawet, jako niewielki dodatek - nie pierz tego w domu. Te materiały mogą zostać uszkodzone przez wodę. Zabierz je do pralni chemicznej, aby zostały bezpiecznie wyczyszczone.

Kołdry patchwork

Jeśli kołdra wykonana jest z wielu różnych materiałów, należy je prać przy użyciu metody, która jest bezpieczna dla najdelikatniejszej tkaniny. Jeśli nie jesteś pewien, lub kołdra jest stara i krucha, zabierz ją do pralni chemicznej. Rozwiązanie GreenEarth jest bezpieczne dla tkanin antycznych i tkanin scheda, a pranie mechaniczne zazwyczaj nie jest. Jeśli kołdra może być prana w wodzie, ale zaczyna być brudna, wypierz ją w wannie w delikatnym, płynnym detergencie do prania jak np. Ivory Snow. Upewnij się, że detergent został całkowicie rozmieszany przed dodaniem kołdry. Kołdra powinna moczyć się przez kilka godzin. Wypuść wodę z wanny i wypłucz w zimnej wodzie z 1/2 szklanki octu dla pozbycia się resztek mydlin. Rozwieś na słońcu. Jeśli kołdra jest solidnie uszyta, można użyć suszarki. Użyj programu o najniższej temperaturze, lub wirowania na zimno. Wrzuć do środka kilka czystych piłeczek tenisowych, lub czyste obuwie, aby zapobiec zbijaniu się materiału, oraz aby był miękki.

Codzienna pielęgnacja

Użyj dwóch poszewek na poduszki, albo zainwestuj w wysokiej jakości ochraniacz na poduszki- gładka, zapinana na zamek poszewka pozwoli utrzymać brud i kurz na zewnątrz. W takim przypadku twoje poduszki nie będą musiały być tak często prane. Pianka z pamięcią może zostać zniszczona przez wodę. Wodoodporne ochraniacze na poduszki są dostępne, aby zachować poduszki czyste i bezpieczne. Trzep poduszki każdego dnia, aby pozbyć się kurzu, oraz aby wypełnienie nie zbijało się. Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, wietrz poduszki na świeżym powietrzu, lub przy otwartym oknie co miesiąc.

Czyszczenie i pranie

Jak poduszka powinna być prana, zależy od wypełnienia. Zawsze sprawdzaj etykiety, aby zobaczyć zalecenia producenta, lecz jeśli etykiety wyblakły, oto kilka podstawowych wskazówek.

Puch / pióra

Zawsze należy najpierw upewnić się, że nie ma nigdzie dziur, lub szwy nie rozeszły się, zawsze należy je naprawić przed przystąpieniem do czyszczenia. Poduszki z pierza i puchowe mogą być czyszczone chemicznie i zachowają swoją miękkość i puszystość. Jeśli wypierzesz poduszki z pierzem, lub puchowe w pralce, włóż 2 na raz, lub jedną z kilkoma ręcznikami dla zrównoważenia obciążenia. Użyj zimnej wody i delikatnego programu prania, oraz delikatnego detergentu takiego jak Ivory Snow. Jeśli pierzesz ręcznie, zrób to samo, lecz dodaj 1/2 szklanki octu do wody, w której wypłukasz poduszkę, aby upewnić się, że wszystkie mydliny zostaną usunięte. Aby wysuszyć, użyj programu o najniższej temperaturze, lub wirowania na zimno. Wrzuć do środka kilka czystych piłeczek tenisowych, lub czyste obuwie, aby były puszyste. Może to potrwać trzy lub więcej godzin. Przed ponownym użyciem, lub przed przechowywaniem, upewnij się, czy kołdra jest kompletnie sucha, gdyż wewnątrz może się pojawić pleśń. Nie czyść poduszek z pierzem, lub puchowych zbyt często. Po pewnym czasie naturalne oleje zawarte w materiale zostaną usunięte.

Piana

Jeśli twoja poduszka jest wykonana z pianki z pamięcią, nie pierz jej - ze względu na jej unikalny skład może potrwać tygodnie zanim całkowicie wyschnie, a wtedy łatwo może rozwijać się pleśń. Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, skontaktuj się z producentem. Jeśli twoja poduszka wykonana jest z innego rodzaju pianki, może być prana ręcznie. Nie pierz mechanicznie poduszek z pianki. Aby pozbyć się brudu i tłuszczu, które przedostały się głęboko wewnątrz pianki, zabierz je do pralni chemicznej. Aby wyczyścić tylko powierzchnię poduszki, wypierz ręcznie w zimnej wodzie używając delikatnego detergentu takiego jak Ivory Snow. Naciśnij delikatnie ręcznikami, aby usunąć nadmiar wody. Nie wsadzaj poduszki z pianki do suszarki, ani nie odwirowuj jej. Wywieś na świeżym powietrzu do wyschnięcia, często trzepiąc, aby pomóc zachować kształt lub połóż płasko na górnej części suszarki do ubrań.

Kapok

Kapok jest wytworzony ze strąków nasion drzewa Ceiba. Nie może być prany. Połóż poduszki w słońcu przez kilka godzin, aby je odświeżyć.

Poliester

Nie wszystkie wypełnione poliestrem poduszki są takie same. Niektóre można prać, a niektóre nie. Sprawdź etykietę i postępuj według zamieszczonych na niej instrukcji. Jeśli metka jest wypłowiała, zanieś poduszkę do pralni chemicznej, aby jej nie zniszczyć.

Zasłony i dywaniki są trudne do czyszczenia w domu. Większość z nich jest zbyt delikatna – i zbyt duża – aby wyprać je w zwykłej pralce. Profesjonalne pralnie chemiczne wiedzą jak obchodzić się z tymi przedmiotami. Aby utrzymać je w dobrym stanie pomiędzy czyszczeniem, postępuj według tych oto wskazówek.

Firany

Odkurzaj firany co tydzień załączoną szczotką, aby zapobiegać osadzaniu się kurzu. W tym celu wykonuj delikatne, przeciągłe ruchy w górę i w dół.
Ponieważ widzisz je na co dzień, to łatwo nie zauważyć stopniowego blaknięcia i brudzenia się firanek i zasłon. Mogą one wyglądać dobrze, ale jeśli nie były one profesjonalnie czyszczone przez dłuższy czas, to widać różnice. Tkaniny czyszczone za pomocą procesu Green Earth faktycznie są jaśniejsze niż wcześniej.
Firany i zasłony generalnie posiadają etykiety. Jeśli są oznaczony pralką – możliwe jest jej pranie, lecz jeśli nie mieści się w pralce, zanieś firankę do profesjonalistów, dla dokładnego czyszczenia, które nie spowoduje jej pomarszczenia, lub poszarpania, tak jakby stało się w przypadku prania w pralce.
Jeśli Twoje okna gromadzą skraplanie się pary od środka, sprawdzaj regularnie tylną część twoich firan i zasłon przed oznakami pleśni.

Dywany

Odkurzaj regularnie, aby pozbyć się kurzu i brudu.
Jeśli się coś rozleje, należy osuszyć dywanik za pomocą papierowego ręcznika, lub szmatki – ale nigdy nie należy wcierać brudu. Jeśli plama ma postać stałą, lub zasuszoną, usuń ją najlepiej jak potrafisz za pomocą tępego noża.
Zabierz dywan do pralni chemicznej, aby bezpiecznie usunąć plamę – nawet, jeśli jest to bardzo stary dywan. Jeśli to nie wchodzi w grę, rozmieszaj roztwór z dwóch szklanek letniej wody, ¼ szklanki octu i płynu do mycia naczyń.
Większość orientalnych dywanów jest kwasoodporna, więc ocet powinien usunąć brud, ale nie spowoduje odbarwień. Sprawdź, czy kolor jest trwały poprzez odciśnięcie roztworu białym ręcznikiem na niewidocznej części dywanu. Bądź ostrożny – jeśli kolor z dywanu barwi ręcznik, nie używaj tego roztworu. Zanieś wtedy dywan do pralni chemicznej.
Jeśli chcesz wyczyścić go samodzielnie, rozłóż stary ręcznik pod zaplamione miejsce na wypadek, gdyby woda przez nie przesiąkała. Nanieś gąbką roztwór na poplamiony obszar, w kierunku włosa.
Wypłucz gąbkę i powtórz czynność używając czystej wody.
Jeśli plama dalej pozostaje, zanieś dywan do pralni chemicznej.

Moda nienaruszająca równowagi ekologicznej jest coraz bardziej popularna. Coraz więcej odzieży jest i produkowanej w trosce o środowisko naturalne i społeczny wpływ, jaki może mieć w przeciągu ich całej żywotności. Etyczne i odnawialne pozyskiwanie materiałów były istotnym elementem, na którym do tej pory skupiano swoją uwagę ale jedną z największych możliwości, które posiadamy, aby poprawić modowy odcisk-eko, jest sposób, w jaki dbamy o odzież. Pomiędzy 50-80% całkowitej energii zużytej w czasie życia odzieży jest w fazie użytkowania. – np. jak czyścić i dbać o nasze ubrania. Wielu ludzi jest zdziwionych, gdy dowiadują się, że pralnia chemiczna emituje mniejszą ilość dwutlenku węgla niż pranie w domu. GreenEarth, ze swoim pozytywnym profilem środowiska, oferuje optymalne rozwiązania nie naruszając równowagi ekologicznej ochrony tkanin. Znalezienie pralni chemicznej, która wykorzystuje metodę GreenEarth, nie tylko redukuje emisję dwutlenku węgla przy każdym czyszczeniu, ale także pozwala twojej odzieży trwać dłużej, redukując tym samym emisję przez cały czas nie wyrządzając żadnej szkody naszej planecie. GreenEarth jest bezpiecznym, nietoksycznym, biodegradowalnym rozwiązaniem, które pozwoli zachować twoją odzież przyjemną w dotyku i wydłuży jej żywotność.

Tkaniny nienaruszające równowagi ekologicznej

Naturalnie rosnące wersje tkanin, które już nosimy, takie jak bawełna i wełna są coraz łatwiejsze do znalezienia. Inne materiały takie jak bambus, czy konopie, są nowościami w świecie mody i dodają prestiżu strojowi, wraz z korzyściami dla środowiska. Aby dowiedzieć się, które z nich można czyścić w domu, a które wymagają czyszczenia chemicznego, spójrz do tabeli czyszczenia tkanin-eko poniżej. Rozwiązanie GreenEarth jest przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem dla czyszczenia chemicznego tkanin, które nie wyblakną, więc ubrania dłużej pozostaną nowe.

Bambus

Roślina bambusa nie potrzebuje pestycydów, ani nawozów, wymaga bardzo mało wody i mogą rosnąć nawet do kilku stóp na dzień (stopa = ok. 30,5cm). Bambus również mocno „oddycha” – bambusowy gaj uwalnia 35% więcej tlenu niż inne drzewa. Materiał bambusa jest bardziej chłonny niż bawełna, szybko-schnący i ma naturalnie występujące właściwości przeciwmikrobójcze, które pomagają zatrzymywać zapach. Fabryki produkujące włókna bambusowe stosują procesy podobne do tych przy sztucznym jedwabiu. – używając żrących środków chemicznych wodorotlenku sodu i dwusiarczku węgla. Ekologiczniejsze metody wytwarzania bambusowych ubrań są opracowywane, ale metoda chemiczna ma cały czas mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjne uprawianie bawełny i ropopochodnych nylonowych i poliestrowych tkanin.

Kiedy prać

Mieszanka bawełny/bambusa, które zostały dekatyzowane, podkoszulki, skarpety i inne rzeczy codziennego użytku wymagające niewielkiej obsługi mogą być bezpiecznie prane w pralce.

Kiedy zanieść do pralni chemicznej

Wszelka pościel bambusowa powinna być czyszczona w pralni chemicznej metodą GreenEarth, tak samo jak blezery, płaszcze sportowe oraz sukienki. Oddawaj do pralni chemicznej wszystkie rzeczy wykonane w 100% z bambusa – w zwykłym praniu może się skurczyć.

Bawełna organiczna

Uprawa bawełny w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje tylko 3% gruntów rolnych, ale aż 25% pestycydów. aby umieścić to w perspektywie, to daje 1/3 funta środków chemicznych do produkcji jednej podkoszulki. Bawełna organiczna jest bawełną hodowaną bez środków chemicznych na gruntach wolnych od środków chemicznych przez przynajmniej trzy lata. Musi posiadać certyfikat trzeciej strony - w Stanach Zjednoczonych regulacją tego procesu zajmuje się Departament Rolnictwa. Bawełna uprawiana bez środków chemicznych, ale na gruncie, który nie jest jeszcze wolny od środków chemicznych przez pełne trzy lata, jest traktowane, jako bawełna przejściowa.
Odzież z bawełny organicznej kosztuje więcej niż ze zwykłej bawełny – nawet o 50%. Niektórzy producenci stosują włókna mieszane z 10-25% bawełny organicznej, aby móc utrzymać niskie koszty odzieży, a jednocześnie wspierać ekorozwój. Organicznie uprawiana bawełna jest w dotyku i wyglądzie taka sama jak zwykła bawełna. Może być również tak samo prana.

Kiedy prać

Podkoszulki, jeansy i inne ubrania w których chodzimy na co dzień wykonane z bawełny organicznej mogą być bezpiecznie prane w pralce.

Kiedy zanieść do pralni chemicznej

Delikatne dzianiny, połączone z innymi materiałami (takimi jak wełna czy kaszmir) pościel i ładniejsze rzeczy takie jak blezery, koszulki polo i sukienki powinny być czyszczone w pralni chemicznej metodą GreenEarth.

Konopie

Roślina konopi rośnie dobrze bez używania pestycydów, lub innych produktów agrochemicznych. Jest mrozoodporna, potrafi się utrzymać w trudnych warunkach pogodowych, nawozi własną glebę zrzucając liście przez cały sezon. Te naturalne cechy sprawiają, że konopie nienaruszające równowagi ekologicznej są dobrym wyborem dla produkcji wielu towarów. Uprawa konopi jest nielegalna w Stanach, więc włókna konopi muszą być importowane do stosowania w przemyśle odzieżowym. Nie jest jednak nielegalne używanie konopi w przemyśle – olej z konopi jest składnikiem wielu kosmetyków, a papier konopi i odzież są sprzedawane w Stanach Zjednoczonych. Tkaniny konopi są odporne na mole, szybko schnące i dobrze utrzymują swój kształt. Choć trudno wybielać, może być farbione w różnych jasnych i ciemnych kolorach. Jest oddychająca i trwała i staje się miększa poprzez mycie i noszenie.

Kiedy prać

Codzienne koszule i majtki mogą być bezpiecznie prane w pralce. Konopie podobnie jak jeans wraz z czasem naturalnie staną się miększe.

Kiedy zanieść do pralni chemicznej

Delikatne dzianiny, połączone z innymi materiałami (takimi jak wełna czy kaszmir) pościel i ładniejsze rzeczy takie jak blezery, koszulki polo i sukienki powinny być czyszczone w pralni chemicznej metodą GreenEarth.

Len

Len jest określeniem dwuznacznym – często odnosi się do prześcieradeł, ręczników i obrusów wykonanych z różnych tkanin. Tradycyjny len jest w całości naturalnym materiałem pochodzącym z lnu. Bycie w pełni naturalnym materiałem nie koniecznie sprawia, że tkanina ta nie narusza równowagi ekologicznej. Proces używany do tworzenia włókien lnianych z lnu często wymaga użycia żrących środków chemicznych. Spójrz na certyfikowane organiczne tkaniny lniane – są wolne od środków chemicznych, począwszy od rośliny do produktu końcowego. Len organiczny w zasadzie nie jest traktowany środkami chemicznymi redukującymi marszczenie, więc czyść je chemicznie za pomocą GreenEarth, aby utrzymać ich wygląd świeży i zwięzły bez żadnego zagrożenia dla środowiska.

Kiedy prać

Jeśli twoje lniane rzeczy zostały uprzednio potraktowane środkami chemicznymi redukującymi zbieganie się materiału, mogą być prane w pralce. Aby się tego dowiedzieć – sprawdź metkę.

Kiedy zanieść do pralni chemicznej

Jeśli twoje lniane rzeczy nie zostały uprzednio potraktowane środkami chemicznymi redukującymi zbieganie się materiału, powinny być czyszczone w pralni chemicznej metodą GreenEarth, aby zapobiec skurczeniu się i zredukować ładunek elektrostatyczny.

Wełna organiczna

Certyfikowana wełna organiczna musi być zgodna z normami organicznymi dla zwierząt gospodarskich (np. ekologicznej wołowiny). Standardy te obejmują dostarczanie paszy ekologicznej dla owiec, nie doprowadzając do zbyt dużej liczby owiec na ziemi, oraz zakaz dodawania syntetycznych środków chemicznych i hormonów. Z powodu rosnących kosztów produkcji, wełna organiczna ma kosztować więcej niż tradycyjna wełna. Organiczna wełna w dotyku i wyglądzie jest dokładnie taka sama jak zwykła wełna, może być również tak samo stosowana. Niektóre tradycyjne wełniane ubrania są oznakowane, że można je prać w pralce, jednakże ze względu na fakt, ze wełna organiczna zazwyczaj nie jest traktowana żadnymi środkami chemicznymi redukującymi kurczenie, takie ubrania powinno się oddać do pralni chemicznej. GreenEarth oprócz tego, że jest przyjazny dla środowiska zapobiega kurczeniu się odzieży.

Kiedy prać

Tylko jeśli na metce jest znak, „można prać w pralce“, ale uwaga, wełna organiczna nie może być traktowana środkami chemicznymi redukującymi zbieganie się materiału, więc nawet jeśli była uprzednio dekatyzowana, może zostać zniekształcona w praniu.

Kiedy zanieść do pralni chemicznej

Prawie każdy wełniany przedmiot powinien być czyszczony w pralni chemicznej metodą GreenEarth, szczególnie jeśli nie był uprzednio dekatyzowany lub traktowany środkami chemicznymi redukującymi zbieganie się materiału.

Poliester z recyklingu

Poliester jest plastikiem opartym na ropie naftowej wykonany z politereftalanu etylenu (PET) – tego samego plastiku z którego produkowane są butelki wody mineralnej lub sodowej. Odnowiony poliester może być wykonany ze starych poliestrowych ubrań oraz innych podobnych wyrobów z tworzyw sztucznych i może być oznaczony jako „eko-polar”. Patagonia, marka odzieży outdoor, jako pierwsza wprowadziła program gdzie klienci mogą odesłać, ich zdaniem, zużyte elementy poliestrowe do recyklingu, tak aby można je było sprzedać ponownie. Oprócz odzieży sportowej, bardziej ekskluzywne przedmioty takie jak garnitury są produkowane z tego materiału. Aby chronić ładniejsze przedmioty przed agitacją pralki, oczyść je w pralni chemicznej metodą GreenEarth, aby mogły trwać dłużej bez użycia toksycznych środków chemicznych. Podczas, gdy recykling jest cechą ruchu ekologicznego, proces chemiczny używany do stopienia i przeróbki poliestru nie zawsze jest przyjazny dla środowiska. Mimo to, kupno poliestru z odzysku, a nie kupno nowych poliestrowych przedmiotów redukuje ilość oleju potrzebnego do produkcji odzieży, i redukuje ilość poliestru przeznaczonych na składowiska.

Kiedy prać

Polarowe pulovery, kurtki, jasne, ale wytrzymałe przedmioty, mogą być prane w pralce.

Kiedy zanieść do pralni chemicznej

Garnitury, sukienki i inne szykowne przedmioty, powinny być czyszczone w pralni chemicznej metodą GreenEarth, a także wszelkie poliestrowe przedmioty wypełniane puchem (zimowe płaszcze, śpiwory).

Jak czyścić

W zależności od typu odzieży i jej ceny, możesz nie chcieć ryzykować prania twojej eko-mody w domu. Wiele przedmiotów, nie ważne z czego wykonanych, jest oznaczone „prać tylko chemicznie” i są ku temu dobre powody. Pranie w pralniach chemicznych wydłuża żywotność odzieży poprzez zmniejszenie zużycia i targania poprzez normalne pranie w pralce. W przeciwieństwie do tradycyjnego prania w pralni chemicznej metoda GreenEarth jest przyjazna środowisku i delikatna dla tkanin.

Jak postępować z tkaniną uszkodzoną przez ogień, zależy od rodzaju ognia, jakim została dotknięta. Drewno, tworzywa sztuczne i inne materiały pozostawiają różne środki chemiczne w ich sadzy i przykre zapachy, i mogą różnie reagować na zabiegi czyszczenia. Najlepiej oddać rzeczy do pralni chemicznej, aby mieć pewność, że odzież może być bezpiecznie odnowiona i powierzyć to zadanie ekspertom. Posiadają oni specjalne środki chemiczne, które usuwają dym, i cząstki sadzy, a których nie można używać w domu. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby odnowić tkaninę, ale bądź ostrożny – tkanina może zostać zniszczona poprzez niewłaściwe metody czyszczenia.

Sadza i dym

Nie wolno wycierać, ani ścierać sadzy – cząstki oleiste zostaną wprowadzone głęboko do tkaniny i plama pozostanie na stałe. Weź tkaninę na świeże powietrze i wytrzep ją najlepiej jak potrafisz. Jeśli przedmiot nie może być potrząsany, (jak kanapa), unikaj dotykania go do czasu aż specjalista zerknie na niego.
Większe, solidniejsze przedmioty (zasłony, koce, kanapy) mogą być delikatnie odkurzone poprzez trzymanie dyszy ¼ cala powyżej tkaniny. Nie używaj dołączonych szczotek, ani nie odkurzaj w pozycji pionowej, gdyż można tak bardziej wetrzeć sadzę do środka.

Nieprzyjemny zapach

Nie należy stosować wody perfumowanej, ani środków dezynfekujących, aby usunąć nieprzyjemny zapach. Takie zapachy tylko zamaskują zapach na krótką chwile, i mogą wejść w reakcje chemiczne z zapachem dymu i stworzyć nowy nieprzyjemny zapach.
Rozwieś uszkodzone przedmioty na świeżym powietrzu, najlepiej w słońcu, na ok 4-8godzin do wywietrzenia. Jeśli pogoda nie pozwala na to, rozwieś przedmioty w miejscu, które nie zostało dotknięte pożarem. Sadza pozostaje w powietrzu domu, lub budynku gdzie pojawił się ogień i osadzi się ponownie na ubraniach.

Metody czyszczenia

Ubrania, które można prać w pralce, a które w czasie pożaru były w zamkniętej szafie, czasami mogą zostać przywrócone do stanu pierwotnego w domowej pralce. Próbuj czyścić tylko te przedmioty, które są delikatnie uszkodzone; przedmioty mocno zabrudzone wymagają użycia środków chemicznych w pralni chemicznej.
Nie należy prać tkanin w domu, jeśli nie zostały one uprzednio wywietrzone, lub ich przykry zapach nie został usunięty. Jeśli nie możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, zabierz przedmiot do pralni chemicznej, lub zaryzykuj, że nieprzyjemny zapach pozostanie w materiale już na stałe. Dla przedmiotów, które można prać w pralce (bawełna i poliester), przejdź przez 5 regularnych cyklów prania z silnym detergentem takim jak Era, i ciepłą wodą.
Dodanie 1/2 szklanki octu może pomóc usunąć nieprzyjemny zapach. Po pierwszych dwóch praniach, można nie zauważyć żadnej różnicy, ale po powtórnym praniu można zauważyć wyraźną poprawę zapachu ubrań uszkodzonych przez dym.
Nie należy wkładać rzeczy do suszarki pomiędzy praniami – spowoduje to tylko zachowanie nieprzyjemnego zapachu i plam. Rozwieś pranie na świeżym powietrzu, lub w miejscu niedotkniętym przez ogień.
Niektóre ozdoby, nawet na przedmiotach, które można prać – mogą zostać uszkodzone na stałe i będą musiały zostać wymienione. Guziki, wykończenia koralikami, sprzączki od paska, zatrzaski, zamki itp. Mogą nie wykazać żadnych zmian nawet po wielu praniach. Rozwiązanie GreenEarth jest bezpieczne i delikatne na tego rodzaju detali, więc zabierz je do pralni, aby sprawdzić, czy mogą zostać odnowione.

Uszkodzenia wodne, czy to pożarnicze, powodziowe, od pękniętej rury, lub innych nieszczęść, mogą zniszczyć odzież i inne tkaniny. Zalanie nie zawsze jest widoczne od razu, ale może się powiększyć w krótkim okresie czasu. Bakterie, lub pleśń mogą zacząć się rozmnażać w mokrych, lub wilgotnych przedmiotach, jest więc ważne, by zacząć odnawianie tak szybko, jak to tylko możliwe. Sukces odnawiania zależy od tego, jaka woda dotknęła przedmioty i jak dawno powstała szkoda. Czekanie więcej niż 72h znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że przedmioty mogą zostać uratowane. Jeśli nie masz czasu, aby wyprać zanieczyszczoną odzież natychmiast, lub twoja pralka/ pralnia również zostały dotknięte zalaniem i nie mogą zostać wykorzystane, zabierz przedmioty do profesjonalnej pralni chemicznej.

Rodzaje szkód wywołanych przez wodę

W przypadku silnych powodzi, nie ważne skąd pochodzi woda, prawdopodobnie dochodzi do kontaktu z wieloma różnymi substancjami obecnymi w domu i najbliższej okolicy. Dlatego, ważne jest, by delikatnie zająć się przedmiotami, które są w dalszym ciągu mokre. Noś rękawice i myj ręce czystą wodą z mydłem po ich użyciu.

Czysta woda

Czysta woda to woda bez zanieczyszczeń, lub zawartej w niej materii organicznej. Jeśli twoja odzież została zniszczona przez wodę z węża strażackiego, czystej toalety, zlewu, wanny, lub deszczu/śniegu/lodu, wtedy mamy do czynienia ze szkodą spowodowaną czystą wodą. Jednakże, jeśli woda była pierwotnie czysta, ale została pozostawiona na dłużej niż 48h, to może stać się szarą wodą.

Szara woda

Szara woda jest wodą zawierającą organizmy biologiczne, zanieczyszczenia chemiczne, brud, lub inne substancje organiczne. Może mieć mętny wygląd i być niezdatna do spożycia przez ludzi. Przykładami szarej wody jest np. woda z prania, ze zmywarki, woda z moczem z toalety, ale bez kału, woda ze zbiornika wodnego z rybami, lub woda z łóżka wodnego.

Czarna woda

Czarna woda jest wodą zanieczyszczoną i niesanitarną. Nie zawsze może wyglądać na „brudną”, więc ważne jest, by wiedzieć skąd pochodzi woda. Powodzie z morza, rzeki, czy jeziora są klasyfikowane, jako czarna woda, ze względu na obecność mikroorganizmów i nieznanych zanieczyszczeń chemicznych. Woda ze ścieków jest również czarną wodą. Przedmioty, które zostały poważnie uszkodzone przez czarną wodę powinny prawdopodobnie zostać wyrzucone, ale zawsze sprawdź w pralni chemicznej, czy przedmioty te, nie mogą zostać uratowane.

Porady

Nie należy wkładać do pralki kołder wypełnionych watą- wypełnienie takie stanie się wówczas zbite i grudkowate Należy prać ręcznie w dużej bali, lub wannie. Użyj 1/2 szklanki octu, aby pomóc rozpuścić wszystkie mydliny. Nie wkładaj do suszarki – rozwieś na świeżym powietrzu do wyschnięcia, najlepiej w słońcu. Jeśli sznur nie jest rozwiązaniem, należy zabrać kołdrę do pralni chemicznej w celu dokładnego czyszczenia i suszenia.

Czy masz długi płaszcz z futra, czy torebkę z dekoracją z futra, wszystkie rodzje futra wymagają specjalnego traktowania i przechowywania, aby utrzymać ich naturalny połysk i miękkość

Przechowywanie

Futra powinny być przechowywane w chłodnym miejscu w okresie letnim, jako że ciepło i wilgoć mogą je zniszczyć. Wielu kuśnierzy utrzymuje pomieszczenia do przechowywania futer w zimnej temperaturze, w ściśle określonym świetle, kontrolując wilgoć. Możesz wysłać do nich swój płaszcz, a oni odeślą go, kiedy będziesz miał takie życzenie, niektórzy z nich oferują nawet odbiór osobisty i dostarczenie. Dowiedz się, czy miejsce, w którym zakupiono futro ma taką opcje.
Nie trzymaj futra w domowej zamrażarce, jako substytut zimnego pomieszczenia. Optymalna temperatura i różnica poziomu wilgoci zależy od tego, z jakiego rodzaju skór wykonana jest odzież.
Kiedy futro nie jest używane, powieś je w szafie w zaciemnionej części domu. Nie przechowuj futra w plastikowej torbie na odzież, lub cedrowej skrzyni. Powieś na szerokim wieszaku, aby futro zachowało swój kształt.
Trzymaj futro z daleka od ciepła (takich jak grzejnik, czy otwór wentylacyjny)

Podróżowanie

Jeśli twoje siedzenia samochodowe są wykonane z materiału syntetycznego, zainwestuj w pokrowce z bawełny, lub wełny. Włókna syntetyczne zużywają się a futro matowieje.

Woda

Jeśli twoje futro zamoknie, wytrzep je do sucha. Nie używaj ciepłego powietrza.

Czyszczenie

Niektórzy z największych kuśnierzy w Ameryce Północnej używają metody GreenEarth do procesu czyszczenia. Zawsze zabieraj futra i odzież z dodatkami z futra do profesjonalnych kuśnierzy, którzy są ekspertami w różnych metodach czyszczenia i wiedzą dokładnie jak konkretny przedmiot powinien być wyczyszczony. Jeśli wystąpi jakiekolwiek odbarwienie, lub zalanie futra, natychmiast skontaktuj się z profesjonalnym kuśnierzem. Nigdy nie próbuj pozbyć się plamy samemu. Jeśli nie ma przebarwień, futro powinno być czyszczone raz w roku. Trzymaj lakiery do włosów, perfumy, krem do rąk itp. z daleka od futra.

Ubrania, które mają ozdobniki, lub wykończenia z różnych materiałów czasem wymagają specjalnej opieki. Odzież z cekinami, koralikami, haftami, aplikacjami innymi szczegółami mogą być zniszczone przez tradycyjne czyszczenie w pralni chemicznej, ale GreenEarth jest wystarczająco delikatne nawet dla takich rzeczy.

 • Sprawdź metkę dotyczącą pielęgnacji odzieży – jeśli instrukcja prania mówi „z wyłączeniem wykończenia” może to oznaczać, że wykończenie nie wytrzyma regularnego prania.
 • Zabierz wtedy odzież do pralni obsługującą metodę GreenEarth aby mieć pewność, że cała odzież powróci czysta i odświeżona.
 • Przetestuj wykończenie, aby określić czy jest przyklejone, czy przyszyte. Jeśli jest przyszyte, powinno być bezpieczne w praniu. Jeśli jednak nie ma szwów, klej przytrzymujący go może rozpuścić się po wielokrotnym praniu. Aby ją ochronić, zabierz odzież do pralni chemicznej używającej metodę GreenEarth, Niektóre cekiny i koraliki mogą być ręcznie malowane, i po pewnym czasie mogą stracić kolor, niezależnie od tego jak były prane.
 • Kryształki z tworzyw sztucznych mogą stać się matowe po pewnym czasie, jako że podkład z folii nadający im blask może zaniknąć.

Dla przedmiotów codziennego użytku, które pierzesz w domu, istnieją łatwe, przyjazne ziemi rozwiązania, które sprawią, że twoje pranie będzie bardziej ekologiczne i czystsze.

Wszystkie naturalne środki czyszczące do prania

Te wskazówki są najlepsze dla materiałów, które można prać w pralce. Zawsze należy najpierw przetestować nowe metody prania w niewidocznym miejscu.

Ocet

Zmiękczacz tkanin.: dodanie 1/2 szklanki octu do cyklu płukania zmiękczy ubrania. Dla poduszek i koców należy dodać 2 szklanki do cyklu płukania, by sprawić by były puszyste. Ochrona przed kosmaceniem i sierścią zwierząt: dodanie 1/2 szklanki octu do cyklu płukania zapobiegnie kosmaceniu się ubrań i ograniczy ilość sierści zwierząt przylegających po praniu. Przyciąganie elektrostatyczne: dodanie 1/2 szklanki octu do cyklu płukania działa antystatycznie Pranie ręczne: jeśli masz problem, piorąc delikatne przedmioty, aby dokładnie je wypłukać jeśli pierzesz je ręcznie, dodaj 1 lub 2 łyżeczki octu do płukania, aby usunąć pozostałości po detergencie. Usuwanie plam: rozcieńczony ocet można stosować na większości materiałów, które normalnie można prać w pralce, aby usunąć plamy. Zobacz naszą sekcję „usuwanie plam”, aby uzyskać informacje na temat konkretnych rodzajów plam.

Sól

Krwawienie: dodanie 1/2 szklanki soli do regularnego cyklu prania może pomóc zachować kolory po krwawieniu. Żółknięcie: na bawełnianych, lub lnianych przedmiotach, godzina namaczania w gotującej wodzie z 1 łyżeczką soli kuchennej i ¼ szklanki sody oczyszczonej usunie żółte zabarwienia. Dla nylonu, moczenie w ciepłej wodzie w soli Epsom i płukanie w czystej wodzie przyniesie powtórnie tkaninie biel. Prasowanie: do czyszczenia zabrudzonego żelazka, ustaw na niską temperaturę i uruchom na kawałku papieru z solą rozsypaną na nim. Aby żelazko nie przyklejało się w przyszłości, dodaj szczyptę soli do krochmalu.

Soda oczyszczona

Eliminacja zapachów: dodanie 1/2 szklanki sody oczyszczonej do cyklu płukania zneutralizuje zapachy i pozostawi twoje pranie świeże, bez zapachu. Rozjaśnia: aby dodać twojemu normalnemu płynnemu detergentowi siłę do walki z plamami, dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej do regularnego cyklu prania. Soda oczyszczona pomoże zneutralizować pH w wodzie do prania, poprawiając w ten sposób działanie detergentu, który wchodzi w reakcje z tkaninami. Twoje białe ubrania będą bielsze, a kolorowe nabiorą żywszego koloru. Usuwa plamy: pastę z sody oczyszczonej i wody można wcierać w ciężkie plamy takie jak krew, wino, pot i wymiociny i pomoże zwalczyć nieprzyjemny zapach i usunąć plamę. Zobacz naszą sekcję „usuwanie plam”, aby uzyskać informacje na temat konkretnych rodzajów plam.

Sok z cytryny

Środek wybielający: sok z cytryny jest naturalnym środkiem wybielającym. Nalej sok z cytryny na plamy (przetestuj trwałość koloru na niewidocznym kawałku materiału) i powieś na słońcu do wyschnięcia, następnie wypierz w pralce jak zwykle. Aby całe białe pranie było bielsze, zamień wybielacz na szklankę soku z cytryny i dodaj do cyklu prania. Roztwór do namaczania: dla bardzo zabrudzonych, lub stale brudnych rzeczy (nie tylko ubrań, lecz także ręczników, prześcieradeł, obrusów), namocz przez noc w gorącej wodzie dolewając 1/2 szklanki soku z cytryny. Wypierz w pralce jak zawsze.

Energooszczędne - chroń środowisko i twój portfel – za pomocą kilku prostych zmian w praniu.

Prać w zimnej i ciepłej wodzie zamiast w gorącej. Według Kalifornijskiej Komisji Energii, 85-90% energii zużywanej przez pralki pochłania podgrzewanie wody. Pranie w zimnej wodzie powoduje, że ubrania są równie czyste, co w gorącej. Tide Coldwater, pierwszy detergent specjalnie stworzony, by oszczędzać energię. Wcześniej namocz bardzo zabrudzone ubrania, tak, aby nie musieć je prać dwa razy. Wieszaj suche pranie, aby zmniejszyć użycie suszarki. Jeśli pogoda powstrzymuje cię przed rozwieszeniem prania na świeżym powietrzu, kup suszarkę do ubrań do użycia wewnątrz pomieszczenia, lub drążki naprężające i powieś odzież na plastikowych wieszakach w przejściu, lub we wnęce. Nie susz ubrań zbyt długo –zużywają się wtedy bardziej i zużywasz więcej energii. Użyj opcji auto-suszenia, jeśli taką masz, lub ustaw zegar na krótszy czas, i sprawdź ubrania, czy są wysuszone. Wyciągnij ubrania z suszarki, gdy jeszcze są wilgotne i rozwieś na świeżym powietrzu, gdy wyschną, będą mniej wymięte, zmniejszając tym samym ilość ubrań do prasowania. Czyść filtr wyłapujący nitki w swojej suszarce po każdym użyciu – poprawi to cyrkulację powietrza i twoja suszarka będzie pracować wydajniej i szybciej.

Chroń swoje wysokiej jakości torebki przed ich codziennym zużyciem. Torby i portfele są wykonane z wielu różnych materiałów, ale wszystkie z nich mogą być bezpiecznie czyszczone rozpuszczalnikiem Green Earth. Polecamy zgłosić się do specjalisty w pielęgnacji skór. Lista specjalistów w pielęgnacji skóry jest dostępna w naszej „wyszukiwarce sklepów” – Store Locator. Opatentowane składniki, wykorzystywane przez tych specjalistów są zaprojektowane tak, by stworzyć naturalne i delikatne czyszczenie skóry i oferują oni szeroki zakres specjalistycznych ekspertyz, aby pomóc klientowi utrzymać wygląd skórzanych portfeli jak nowych – od hydroizolacji i uzupełnianiu naturalnych olejów do ponownego farbowania skóry, naprawy i zamiany.

Codzienna pielęgnacja

Miej na uwadze, gdzie stawiasz swoją torbę. Podłoga samochodu, blat kuchenny i wózki sklepowe mogą zabrudzić ją zanim nawet zauważysz. Nie używaj swojej torby, jako przenośne biurko, kiedy potrzebujesz wypisać czek, lub szybką notatkę- pióro może przesiąknąć i poplamić torbę, a nacisk pióra może pozostawić trwałe nacięcia, szczególnie na skórze. Sprawdź, czy pojemniczki do makijażu, mleczka, perfumy itp. Są szczelnie zamknięte zanim wrzucisz je do torby. Użyj specjalnych kasetek do makijażu, lub małe woreczki do przechowywania takich rzeczy i wsadź do torby dodatkową warstwę na wypadek wycieku. Jeśli masz kilka toreb, których lubisz używać regularnie, rozważ kupno wymiennego worka. Nie tylko ułatwi to, ale i przyspieszy to przenoszenie wszystkich twoich rzeczy z torby do innej torby, ale również zabezpieczy wnętrze twojej torby przed okruchami, wyciekami, śladami od długopisu i innych potencjalnych zagrożeń. Jeśli przechowujesz swój portfel w szafce, lub szufladzie biurka w pracy, trzymaj go w poszewce, tak aby nie został porysowany przez ostre krawędzie, lub drzazgi. Nie używaj swojej ulubionej torby w złą pogodę – deszcz i śnieg mogą zniszczyć skórę, lub pozostawić zacieki. Jeśli nie można tego uniknąć, należy chronić torbę pod parasolem. Unikaj zabierania swoich najlepszych toreb do miejsc, gdzie jest dużo dymu, takich jak bary, czy kluby. Po pewnym czasie torby przesiąkną zapachem, a jasno kolorowe torby staną się spłowiałe.

Przechowywanie

Wiele kobiet zmienia swoje torby w zależności od sezonu. Gdy nie są używane, wypchaj torby folia bąbelkową, aby pomóc im zachować swój kształt. Staraj się unikać gazet i chusteczek – mogą przyciągać mole, a atrament z gazet może poplamić wnętrze torby, jeśli pozostanie tam przez dłuższy czas. Poodpinaj wszystkie sprzączki i zapięcia, aby zapobiec trwałemu załamaniu w materiale. Przechowuj torby w chłodnym, suchym miejscu w oddychającym pokrowcu lub osłonie przeciwkurzowej. Nie przechowuj ich w plastiku.

Metalowe sprzączki i ozdoby

Jeśli złoto, lub srebro na twojej torbie zaczyna tracić swój blask, miękka szmatka ze środkiem do czyszczenia biżuterii może zdziałać cuda. Jeśli części są z mosiądzu, użyj preparatu do czyszczenia mosiądzu.

Czyszczenie

Jeśli torby skórzane są często używane, doprowadzaj je do pierwotnego stanu co miesiąc. Nie używaj odżywki do skóry, lub środków czyszczących do zamszowych toreb – zakup szczotkę do zamszu w specjalnym sklepie z artykułami skórzanymi i stosuj ją delikatnie ścierając wszelkie znaki. Bawełniane i mieszanki poli-bawełniane mogą być czyszczone w domu. Zobacz naszą sekcję „usuwanie plam”, aby uzyskać informacje na temat konkretnych rodzajów plam. Nie wkładaj toreb do pralki. Skóra węża jest inna niż skóra. Nie próbuj czyścić jej w domu. Zanieś ja do pralni chemicznej. Aby zneutralizować brzydkie zapachy, napełnij mały otwarty słoiczek, lub pojemniczek sodą oczyszczoną i pozostaw w torbie na kilka dni. Zanieś torebki do pralni chemicznej na czyszczenie raz na sezon, lub częściej, jeśli są brudne, lub poplamione.

Antyki

Torebki antyki i scheda są bardziej delikatne ze względu na ich wiek, i mogą wymagać więcej czyszczenia.

Torebki z siatki metalowej

Bądź ostrożny w czasie używania, gdyż ogniwa łańcucha mogą być przyniszczone i mogą pęknąć lub odczepić się. Zwyczajne przetarcie miękką, wilgotną szmatką może usunąć lata oleju i brudu z torebki z siatki metalowej. Użyj extra cienkiej wełny stalowej, aby delikatnie wypolerować ramy i jednolite metalowe akcenty. Osusz po zakończeniu. Aby przywrócić blask i połysk, użyj płynu do czyszczenia srebra, lub mosiądzu.

Portfele Rhinestone

Jeśli kryształki są brudne, lub tracą swój blask, wytrzyj je miękką, wilgotną ściereczką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Jeśli to nie skutkuje, spróbuj środka czyszczącego do szkła. Aby wyczyścić „spód” kryształka, użyj czystej, wilgotnej szczoteczki do zębów z odrobiną detergentu, jak Ivory Snow. Aby wyczyścić, stosuj delikatne, kuliste ruchy.

Suknia ślubna babci, wspaniały płaszcz vintage, antyczna torebka, którą znalazłeś w sklepie z artykułami używanymi – tego rodzaju przedmioty są szczególne i niezastąpione. Czyszczenie i przechowywanie tych delikatnych przedmiotów jest niezbędne do zachowania ich w jak najlepszym stanie.

Czyszczenie

Regularne uruchomienie pralki, nawet na delikatny cykl, może być zbyt intensywny dla delikatnych, starych tkanin. Jeśli przedmiot ma wartość pieniężną, lub sentymentalną, nie pierz jej w domu. Niektórzy kolekcjonerzy ubrań vintage, lub detaliści ostrzegają przed pralniami chemicznymi, ale metoda GreenEarth jest inna. Tradycyjne pralnie chemiczne używają ostrych środków chemicznych, które mogą być zbyt agresywne dla tkanin, ale GreenEarth jest bezpieczny i delikatny, idealne dla odzieży antycznych i vintage. Jeśli nastąpi przypadkowy wyciek, lub jeśli kupiłeś antyczny przedmiot z plamą z nim, możesz spróbować miejscowego czyszczenia. Zobacz naszą sekcję „usuwanie plam”, aby uzyskać informacje na temat konkretnych rodzajów plam. Aby uzyskać informacje na temat antycznych toreb i portfeli, zobacz naszą sekcję „Torebki i portfele”.

Przechowywanie

Odzież zawsze powinna zostać wyczyszczona przez odłożeniem jej. Nawet, jeśli wygląda czysto, niektóre niewidoczne plamy, takie jak z potu, wymagają czasu by wejść w interakcje z tkaniną i po pewnym czasie pojawią się jako brązowe plamy. Zapobiegaj plamom zanim się pojawią poprzez oczyszczenie twoich rzeczy vintage w pralni chemicznej przed składowaniem ich. Nie przechowuj przedmiotów w plastikowych torbach na ubrania. Gdyż muszą one oddychać, a tworzywa sztuczne mogą zacząć się niszczyć i wchodzić w reakcję z materiałem ubrań. Zawiń w bibułkę bezkwaso wą, lub wykonane w 100% z białej bawełny prześcieradło przed ich złożeniem. Zapobiegnie to uszkodzeniom delikatnych włókien wzdłuż linii zgięć. Umieść złożone przedmioty w pudełkach wolnych od kwasów, cedrowej skrzyni, lub dobrze wentylowanych plastikowych pudłach. Nie przechowuj w cedrowej skrzyni bez owinięcia w bawełnianą chusteczkę. – po pewnym czasie, oleje cedrowe mogą uszkodzić tkaninę. Powieś tylko solidne przedmioty, takie jak płaszcze, i użyj szerokich, wyściełanych wieszaków. Bardziej kruche przedmioty mogą zostać uszkodzone pod ich własnym ciężarem, więc złóż sukienki, marynarki, i inne przedmioty, które zazwyczaj byłyby powieszone, jeśli zamierzamy je przechowywać przez dłuższy czas. Przedmioty należy przechowywać w chłodnym (nie zimnym), ciemnym miejscu, w którym nie ma dużo wilgoci i gdzie temperatura nie zmienia się drastycznie. Piwnice, strychy, lub garaże nie są najlepszymi miejscami dla przedmiotów scheda.

Nikt nie lubi, gdy kolory blakną, tkaniny się zużywają, a obszycia się rozchodzą. Aby utrzymać wygląd twoich ubrań, by wyglądały jak nowe, postępuj według następujących wskazówek, aby możliwe było by tkaniny prać i czyścić za pomocą środków chemicznych.

Ogólne wskazówki dotyczące pielęgnacji

Przed założeniem swoich ubrań, upewnij się, że garnitury, płaszcze oraz obuwie wietrzyły się na świeżym powietrzu przez przynajmniej 30minut przed składowaniem ich w szafie. Rozwieś je na wieszakach na zewnątrz szafy przed odłożeniem ich. Nie należy przewieszać ich przez krzesło, gdyż może to spowodować tworzenie się wymięć.
Ważne jest również, aby przewrócić swoje swetry i marynarki na drugą stronę i rozwiązać obuwie, by dać im szansę pooddychać i odzyskać swój kształt. Wyłącz światło w szafie i nie zostawiaj odzieży blisko okna. Światło słoneczne może spowodować blaknięcie kolorów na twoich ubraniach, tak jak to robi z zasłonami. Barwniki są wrażliwe na długotrwałe działanie promieni słonecznych, a nawet na zapalone światło w szafie.
W lecie bądź ostrożny z mleczkami i kremami do opalania gdyż mogą spowodować blaknięcie lub plamy na ubraniach.
Użyj perfum i utrwal włosy lakierem do włosów, zanim się ubierzesz. Alkohol zawarty w spreju może spowodować blaknięcie, odbarwienie lub poplamienie ubrań.
Zawsze wyczyść swoje ubrania przed sezonowym przechowywaniem ich. Niedoczyszczone plamy po jedzeniu lub piciu mogą przyciągać owady!
Nigdy nie wieszaj mokrych, lub wilgotnych ubrań w szafie, gdyż mogą zapleśnieć.
Nigdy nie przechowuj swoich ubrań w plastikowych workach. Uwięziona w ten sposób wewnątrz wilgoć, może skutkować pleśnią na ubraniach. Używaj oddychających bawełnianych prześcieradeł, lub worków.
Wyszczotkuj wszelką sól przed czyszczeniem ubrań lub przed przekazaniem ich do pralni chemicznej. Sól może spowodować uszkodzenie podczas czyszczenia. Jeśli miałeś kontakt z solą (np. na mankietach spodni, podczas oczyszczania ulicy z soli po sezonie zimowym) wytrzyj zimną wodą, a następnie wysusz na powietrzu. Zawsze pokaż obszary ubrań, które były wystawione na działanie soli osobie w pralni chemicznej. Buty są szczególnie podatne na uszkodzenia solą w okresie zimowym. Kiedy wracasz do domu zmyj wszelką sól zimną wilgotną ściereczką.

Pierz w zimnej wodzie

Gorąca woda niszczy twoje ubrania znacznie szybciej. Używaj jej jedynie na naprawdę ciężkie zabrudzenia – stroje bejsbolowe dzieci, ubrania do pracy w ogrodzie, brudne prześcieradła i wszystko inne pierz w zimnej wodzie. Nawet, jeśli metka na ubraniu mówi „pierz w gorącej wodzie”, pranie w zimnej nie wyrządzi mu szkody (pranie w gorącej wodzie ubrań, które mogą być prane tylko w niskich temperaturach może je zniszczyć). Twoje ubrania będą równie czyste, a nici pozostaną mocne. Wypróbuj Tide Coldwater specjalnie opracowany, płynny detergent do prania w zimnej wodzie.

Zainwestuj w pralkę z załadunkiem z przodu

Większość Amerykanów używa pralek ładowanych od góry, z mieszadłem wewnątrz, które „ciągnie” ubrania dookoła. Pralki z załadunkiem z przodu, używają grawitacji do przewracania ubrań dookoła, bardzo podobnie jak suszarki. Jest to dużo bardziej delikatne dla ubrań i pomaga zapobiegać splątaniu ubrań.

Pierz ubrania wywrócone na drugą stronę

Chroń najważniejszą część ubrań – zewnętrzną – przez zwyczajne przewrócenie ubrań na „lewą” stronę. Może wydawać się to błahe, ale ozdoby na zewnętrznej stronie odzieży, nawet nadruk, może zostać sprany, lub naderwany przez pralkę. Przedmioty z perełkami, haftami, aplikacjami i innymi detalami, powinny zawsze być prane po uprzednim przewróceniu na drugą stronę.

Nie używaj wybielacza zawierającego chlor

Ocet jest naturalnym wybielaczem, który nie zniszczy włókien twoich ubrań, tak jak wybielacz z chlorem. Dodatkowo, jest bezpieczniejszy dla środowiska – uwielbiamy to.

Suszenie na powietrzu

Po pewnym czasie, ciepło suszarki uszkadza tkaninę. Suszarki elektryczne powodują kurczenie się materiałów, blaknięcia koloru i osłabiają włókna. Inaczej jest, gdy rozwieszamy pranie na świeżym powietrzu, lub wewnątrz na suszarce do ubrań. Możesz również rozwiesić odzież na plastikowych wieszakach pod prysznicem, lub na drążkach naprężających we wnęce. Jeśli zwyczajnie nie masz możliwości suszyć prania na świeżym powietrzu, użyj najniższej temperatury w suszarce.

Stosuj się do wskazówek na metce

Większość ludzi wie, że powinno się czytać metki dotyczące pielęgnacji ubrań. Jednakże często zapominają przeczytać wskazówki na detergencie dodawanym do prania. Nie stosuj zbyt dużej ilości detergentu – zbyt wiele mydlin, może oznaczać, że program płukania nie pozbędzie się wszystkich pozostałości po płynie z twoich ubrań. Stosuj odpowiedni rodzaj detergentu – delikatny płyn do delikatnych rzeczy, a zwykły do bardziej wytrzymałych.

Pozbywaj się plam w odpowiedni sposób

Różne wycieki, lub plamy nie zawsze muszą zniszczyć odzież - Zobacz naszą sekcję „usuwanie plam”, aby uzyskać informacje na temat konkretnych rodzajów plam. Przeczytaj instrukcję również na produkcie do usuwania plam, nawet, jeśli już wcześniej go stosowałeś. Takie detergenty mogą nie być bezpieczne dla wszystkich rodzajów tkanin lub mogą nie być polecane dla każdego rodzaju plam.

Ogólne wskazówki dotyczące prania ubrań za pomocą środków chemicznych

Nie próbuj tego w domu – jeśli na etykiecie przedmiotu pisze „używaj tylko środków chemicznych”, to pewnie są ku temu dobre powody. Nie wkładaj do pralki nic, co nie powinno się tam znaleźć – może się to skurczyć lub dojść do przebarwienia, a poruszanie się pralki sprawia, że tkaniny szybciej się zużywają. Nie próbuj usuwać plamy z przedmiotów, które można prać jedynie w środkach chemicznych; profesjonalne pralnie chemiczne wiedzą, jaką metodę wybrać na podstawie tkaniny oraz rodzaju plamy.

Zachowaj regularność w czyszczeniu

Wielu producentów ubrań przestrzega przed zbyt częstym czyszczeniem chemicznym – dzieje się tak, dlatego, że po pewnym czasie, tradycyjne czyszczenie chemiczne może zniszczyć tkaninę. Metoda GreenEarth jest inna. Nasze delikatne rozwiązanie nie szkodzi włóknom tkaniny podczas czyszczenia, gdyż w przeciwieństwie do petrochemicznego rozpuszczalnika, GreenEarth jest obojętny chemicznie; nie spulchnia, ani nie naciera on włókien podczas procesu czyszczenia, a zwyczajnie rozprowadza detergent po twoim ubraniu i przenosi brud z ubrania bez wyrządzania jakiejkolwiek szkody włóknom tkaniny. Regularne pranie chemiczne metodą GreenEarth pozwoli twoim tkaninom wydłużyć życie. Materiały pozostawione z plamami po wyparowanym pocie, mogą być szczególnie niszczące dla odzieży, tak samo jak przechowywanie ubrań bez wcześniejszego czyszczenia chemicznego w celu usunięcia widocznych i niewidocznych resztek jedzenia i picia, które przyciągają owady. Czyść garnitury i sukienki wieczorowe co 2-3 założenia, aby uniknąć nagromadzenia się brudu i naturalnych tłuszczy ciała powodujących niszczenie materiału. Pomiędzy czyszczeniami, wieszanie ubrań blisko pary z prysznica pomoże je odświeżyć, i zachować ich naturalny kształt dłużej. Poinformuj obsługę pralni chemicznej o plamach, zanim zaczną czyścić ubranie. Nie próbuj usuwać plam samemu. Plama po wycieku powinna zostać oddana do pralni tak szybko jak to możliwe, bez wcierania. Próby usunięcia plam z niektórych tkanin, takich jak jedwab, mogą powodować nieodwracalne uszkodzenie.

Wyczyść przed przechowywaniem

Plamy z pozornie czystych substancji takich jak naturalny tłuszcz ciała, pot, białe wino i substancji zawierających cukier, mogą się nie pojawić przez jakiś czas. Gdy zajdzie mozliwość utlenienia, pojawią się w postaci jasno brązowych i żółtych plam, które są trudne do usunięcia. Przed odłożeniem do długoterminowego przechowania sezonowych rzeczy, wyczyść je chemicznie. Czyszczenie za pomocą środków chemicznych, w celu usunięcia widocznych i niewidocznych plam zanim znajdą je owady jest ważne, jeśli chcemy zapobiec nieprzyjemnej niespodziance kilka miesięcy póżniej. Wieszaj bezpiecznie – używaj szerokich, wyściełanych wieszaków dla delikatnych tkanin, tak by materiał na ramionach nie rozciągnął się, lub nie wytarł. Nie ucinaj pasków do wieszania od sukienek i topów – użyj ich do zmniejszenia obciążenia na reszcie ubrania. Marynarki wieszaj na szerokich, drewnianych wieszakach, aby pomóc im zachowac ich kształt. Zachowaj przestrzeń między wieszakami, tak by ubrania mogły oddychać w szafie – mogą się stykac, ale nie upychaj ich na siłę. Nie używaj sztucznych tworzyw - nie przechowuj odzieży w plastikowych torbach na ubrania, gdyż tworzywa sztuczne mogą zacząć się niszczyć i wchodzić w reakcję z materiałem ubrań, który może zostać osłabiony, lub zmienić kolor. Plastik, może także uwięzić wewnątrz wilgoć, która może skutkować pleśnią na ubraniach. Odzież musi oddychać, więc owiń ją w oddychające bawełniane prześcieradła, lub materiałowe worki na odzież, aby była bezpieczna.

Środki ochronne

Większość sklepów z galanterią skórzaną, sprzedaje środki ochronne do skóry – spreje, które chronią twoja odzież od plam, wody i uszkodzeń wywołanych tłuszczami skórnymi.
Odżywka do skóry utrzymuje skórę miękką i elastyczną oraz zapobiega przenikaniu wody. Odżywiaj skórę przynajmniej 4 razy w roku lub więcej, jeśli skóra jest regularnie wystawiana na słońce, lub deszcz.
Unikaj sprejów do włosów, perfum lub wody kolońskiej kiedy nosisz skórę.

Przechowywanie

Zawsze wieszaj odzież skórzaną na wyściełanych wieszakach, aby pomóc zachować jej kształt.
Nigdy nie przechowuj skóry w plastikowym lub nie oddychającym pudełku – może to spowodować wysuszenie skóry i utratę swoich właściwości. Zamiast tego, schowaj skórzane przedmioty owijając je wcześniej w bawełniane prześcieradło.
Aby zapobiec blaknięciu, trzymaj skórę z dala od bezpośrednich promieni słonecznych i ciepła. Unikaj bardzo wilgotnego lub suchego środowiska.

Uszkodzenia przez wodę

Jeśli twoja skóra namoknie, osusz ją do sucha ręcznikiem. Powieś i wysusz w temperaturze pokojowej, oczywiście z daleka od źródła ciepła.
Gdy skóra już wyschnie, użyj odżywki do skóry. Naturalne suszenie sprawia, że woda w niej zawarta wyparuje, przez co skóra zrobi się krucha i zacznie pękać.

Usuwanie plam

Jeśli plama jest świeża, zwyczajnie zmyj ją za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki. Nie nacieraj.
Jeśli plama jest oleista, posyp ją sodą oczyszczoną i pozostaw na noc, tak by soda mogła zaabsorbować olej. Zmyj za pomocą wilgotnej ściereczki Nie używaj zwykłych odplamiaczy do tkanin na skórę – prawdopodobnie ją zniszczą.
Podczas używania specjalnego środku czyszczącego do skóry, najpierw sprawdź środek na niewidocznej powierzchni. Nałóż odrobinę środka czyszczącego na skórę i zetrzyj za pomocą miękkiej, białej ścierki. Jeśli na ściereczce nie pojawi się żaden kolor, oznacza to, że środek czyszczący jest bezpieczny w użyciu.
Zabierz swoją skórzaną odzież do pralni chemicznej stosującej metodę GreenEarth – jest bezpieczna dla skóry i zamszu i pozbędzie się plamy.

Pielęgnacja ochronna

Zakup środek do ochrony zamszu w sklepie z galanterią skórzaną lub zamszową. Zapewni to twoim zamszowym rzeczom ochronę przeciwko wodzie i plamom.
Szczotki do zamszu są polecane, aby zachować ich unikalną teksturę. Szczotkuj delikatnie okrężnymi ruchami, aby podnieść meszek i przywrócić miękkość. Nie przechowuj zamszu w plastiku, musi oddychać. Przechowuj zamszowe rzeczy w starych poszewkach na poduszki lub nakryj prześcieradłem.
Przechowuj zamszowe rzeczy w suchym, ciemnym miejscu. Wilgoć i światło mogą powodować pleśń i blaknięcie.

Uszkodzenia przez wodę

Jeśli twój zamszowy materiał zamoknie, osusz go ręcznikiem.
Pozwól materiałowi wyschnąć na świeżym powietrzu. Nie używaj ciepłego powietrza do suszenia – może zniszczyć materiał.
Kiedy się wysuszy, użyj szczotki do zamszu (dostępna w sklepach z galanterią skórzaną lub zamszową) aby podnieść meszek – podniesione włókna nadają zamszowi unikalną teksturę. Alternatywą szczotki może być ręcznik frotte, który pomoże przywrócić pożądany wygląd zamszu.

Plamy

Nie stosuj domowych odplamiaczy na zamsz. Mogą powstać nowe plamy.
Użyj pilnika do paznokci lub szczotki do zamszu, aby wydrapać brud i zaschnięte pozostałości z zamszowych butów. Działa to również na rysy.
Oleiste plamy, jak po dressingu do sałatek, maśle, lub majonezie mogą być zaabsorbowane przez talk lub skrobię kukurydzianą. Pozostaw proszek na plamie, aż zostanie wchłonięty, następnie zmieć go szczotką. Oddaj do pralni chemicznej, aby pozbyć się jakichkolwiek pozostałości po plamie.
Aby zapobiec zaschnięciu plamy z atramentu użyj wilgotnej (ale nie mokrej) ściereczki aby delikatnie ją wytrzeć. Oddaj odzież do profesjonalnej pralni chemicznej, aby całkowicie usunąć plamę.

Sezonowe alergie są szkodliwe, ale w twoim domu alergeny są obecne przez cały rok. Kurz, roztocza, bakterie i pleśń, wszystkie przyczyniają się do występowania alergii. Aby alergeny nie miały wpływu na Ciebie i Twoją rodzinę, nie czekaj na wiosenne porządki. Podobnie jak w przypadku większości sposobów czyszczenia, zapobieganie jest najlepszym rozwiązaniem. Proste czynności pozwolą utrzymać twój dom świeżym i czystym przez cały rok.

Czym jest kurz?

Drobne cząsteczki kłaczków, tkanin, martwych komórek skóry; sierść zwierząt; pyłki roślin i inne substancje pochodzenia roślinnego; pył z płyt gipsowo-kartonowych; cząsteczki farby, gleby, dywanów, włosów i roztocza. Chociaż każda z tych substancji może podrażniać nos i gardło, niektórzy ludzie są naprawdę uczuleni na odchody roztoczy. Roztocza to mikroskopijne robaki, które żywią się martwymi komórkami ludzi i zwierząt – żyją wewnątrz poduszek i materacy; w zasłonach, dywanach i meblach.

Czym jest pleśń?

Pleśń jest formą grzyba, wywołującą delikatne reakcje alergiczne lub poważne problemy zdrowotne, w zależności od stopnia wystawiania się na nie. Symptomami są: podrażnienie nosa i gardła, czerwone lub załzawione oczy, kichanie i bóle głowy. Pleśń żywi się materią organiczną (w tym odzieżą z bawełny, skóry i jedwabiu) i rośnie w wilgotnych, ciepłych miejscach. Może się rozwijać na mokrej odzieży. Bez znaczenia czy jest ona czysta czy brudna. Jeśli odzież nie jest wietrzona ani prana, nawet niewielka ilość wilgoci z potu może wystarczyć by pleśń zaczęła się rozwijać.
Aby zapobiec rozwijaniu się pleśni, przed włożeniem odzieży do szafy upewnij się, że odzież jest zupełnie sucha. Nie pozostawiaj mokrych ubrań ułożonych w stos. Pleśń ma nieprzyjemny, stęchły zapach i pojawia się, w formie czarnych kropek na odzieży. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie bardzo zapleśniałej odzieży do pralni chemicznej.
Więcej informacji na temat usuwania pleśni znajdziesz w naszej sekcji "szkody wywołane przez wodę"

Bardzo istotne jest ostrożne usunięcie niewielkich metek z ubrań wskazujących: “usuń przed praniem, lub założeniem". Metki te zawierają kolorowy barwnik, który może być uwalniany w trakcie noszenia, prania lub prania chemicznego. Za każdym razem, gdy kupujesz nowe ubranie, sprawdź i ostrożnie usuń nożyczkami takie metki.

Te środki zapobiegawcze pozwolą zatrzymać gromadzenie się alergenów w twoim domu.

Ochraniacze na poduszki i pokrowce zabezpieczające przed roztoczami kurzu

Aby usunąć roztocza kurzu z łóżka, zakup specjalnie wykonane "pokrowce zabezpieczające przed roztoczami kurzu" dla poduszek i materacy. Jeśli nie możesz pozbyć się roztoczy całkowicie, zapinane na zamek ochraniacze stworzą barierę dla roztoczy, które nie będą mogły dostać się do środka i poczuć się jak w domu, z którego nie można się ich pozbyć. Czyść pokrowce co tydzień, aby oczyścić dom z odchodów roztoczy.
Ważne jest, aby czyścić poduszki i prześcieradła regularnie aby zredukować liczbę alergenów. Zobacz naszą sekcję "poduszki", aby dowiedzieć się więcej jak bezpiecznie czyścić wszystkie rodzaje pościeli.

Pokrowiec

Roztocza ukrywają się nie tylko w twoim łóżku, uwielbiają też meble. Pokrowce stanowią następną barierę dla wypełnienia aby nie wpuszczać roztoczy - i w przeciwieństwie do całego mebla, z łatwością zabierzesz je do pralni chemicznej. Oprócz ochrony przed alergenami, pokrowce chronią również tapicerkę przed wyciekami, potem i tłuszczami.

Bambusowe prześcieradła

Może nie jesteś w stanie tego zobaczyć ale twoje prześcieradła absorbują dużo potu jest to m.in. tłuszcz ze skóry i włosów. Regularne pranie wystarczy aby usunąć niewidocznych bakterii. Jednak jeśli doskwiera ci ostra alergia lub jeśli nie masz czasu by prać twoją pościel tak często, jakbyś tego chciał, zainwestuj w bambusowe prześcieradła. Bambus posiada naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz odprowadza wilgoć. Oznacza to, że bakterie nie mogą przetrwać w tkaninie przez długi okres czasu i trudniej rozwija się w niej pleśń. Aby dowiedzieć się więcej na temat tkaniny bambusowej, zobacz naszą sekcję " moda która nie narusza równowagi ekologicznej".

Osuszanie

Jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu a nie posiadasz w domu osuszacza powietrza, rozważ jego zakup. Roztocza kurzu i pleśń rozwijają się w ciepłych i wilgotnych warunkach. Z tych samych powodów, biorąc gorący prysznic zawsze włączaj wentylator w łazience

Otwory wentylacyjne

Kurz wygląda jakby tylko tam leżał, ale wcale tak nie jest. Krąży po całym domu i gromadzi się w grzejnikach i otworach wentylacyjnych. Można zakupić filtry i umieścić je dokładnie pod otworami wentylacyjnymi, by wyłapywały alergeny. Dla maksymalnej kontroli ilości kurzu, możesz zamontować filtry elektrostatyczne w twojej klimatyzacji lub grzejniku. Porozmawiaj z profesjonalistą do spraw ogrzewania i wentylacji na temat najlepszej metody dla twojego domu.

Zasłony i mini-rolety

Rzeczy nadające uroku naszym oknom gromadzą bardzo duże ilości kurzu. Najłatwiejszy sposób na pozbycie się alergenów z zasłon i firanek jest użycie środków chemicznych.
Zobacz naszą sekcję "zasłony i dywany", aby uzyskać więcej informacji.
Jeśli chodzi o mini-rolety, delikatne odkurzanie odpowiednią szczotką lub przetarcie ich wilgotną szmatką jak również urządzeniem czyszczącym Swiffer, powinno usunąć kurz.

Efektywne odkurzanie

Użycie miotełki do kurzu z piór, lub zwykłej ścierki przenosi – nie usuwa – kurz po całym domu. Użyj wilgotnej szmatki lub produktów specjalnie zaprojektowanych do zbierania maksimum kurzu, takich jak Swiffer.
Nie czekaj, aż będziesz widział kurz żeby go zetrzeć. Stolik do kawy, którego używasz każdego dnia może wydawać się czysty, ale zetrzyj go czystą ścierką. Zobaczysz ile kurzu się na nim zgromadziło.

Pielęgnacja tkanin

Aby zabić alergeny zgromadzone na meblach, wypróbuj specjalne płyny do tkanin. Febreze produkuje teraz dwie formuły: redukujące alergeny oraz antybakteryjne. Możesz je bezpiecznie stosować na większości tapicerek (za wyjątkiem skóry).
Jeśli chodzi o pielęgnację ubrań, zadbaj o brudne lub mokre rzeczy od razu – nie pozwól pleśni się rozwinąć. Jeśli się rozwinie, oddaj je do czyszczenia pralni chemicznej. Pranie i suszenie w domu może pozostawić plamy po pleśni.

Odkurzanie

Prawie 100 000 roztoczy może żyć na powierzchni 1 metra kwadratowego dywanu razem z innymi alergenami, które gromadzą się na podłodze. Cotygodniowe odkurzanie jest niezbędne by utrzymać dywany czyste i wolne od alergenów. Powierzchnie pod meblami oraz w szczelinach między ścianami wyjątkowo szybko gromadzą kurz i wymagają naprawdę dokładnego czyszczenie minimum raz w miesiącu. Odsuń meble, aby dostać się do miejsc do których zwykle nie sięgasz i użyj dołączonych do odkurzacza końcówek, by dostać się do kątów.
Oprócz odkurzania, regularnie czyść środkami chemicznymi dywaniki i dywany aby zabić roztocza i pozbyć się ich odchodów, a także innych zanieczyszczeń.
Mini-odkurzacz jest dobrym narzędziem, aby usunąć kurz z tapicerki. Można też użyć dołączonej do odkurzacza końcówki i odkurzać w kierunku pionowym upewniając się, że dostajemy się we wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca.

Przed czyszczeniem lub odżywianiem butów upewnij się, że posiadasz odpowiednie produkty. Zidentyfikuj materiał, na którym pracujesz (takie informacje zawiera metka wewnątrz buta lub pod językiem) zanim przystąpisz do czyszczenia. Jeśli nie jesteś pewien, zanieś obuwie do profesjonalnej pralni chemicznej.

Ogólne wskazówki dla każdego rodzaju obuwia

Przy użyciu środków do czyszczenia obuwia i polerowania, zawsze pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, tak aby opary nie stanowiły problemu. Rozłóż gazetę lub pracuj na świeżym powietrzu aby uniknąć poplamienia rzeczy dookoła Ciebie.
Usuń sznurówki przed rozpoczęciem czyszczenia i polerowania, wypierz je z innymi rzeczami w pralce.
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z każdego rodzaju butów, rozsyp w środku sodę oczyszczoną (najpierw upewnij się, że buty są suche). Pozwól butom wywietrzyć się przez noc. Przy pomocy szmatki lub chusteczki, wytrzep rano wszystkie pozostałości po sodzie.
Staraj się nie nosić tej samej pary obuwia codziennie. Noszenie dwóch par butów na przemian da im możliwość wywietrzenia się, przedłuża ich żywotność. Kupując nowe obuwie, zapytaj sprzedawcę o spray ochronny lub krem do konkretnego rodzaju obuwia. Łatwiej jest zapobiegać plamom i zabrudzeniom niż je usuwać.

Gładkie skórzane obuwie

Aby przedłużyć żywotność gładkich skórzanych butów i zachować ich nowy, czysty wygląd na dłużej, konserwuj je i poleruj regularnie. Używaj prawideł, które są specjalnie zaprojektowane dla twojego rodzaju obuwia aby pomóc im zachować ich kształt. Jeśli buty są bardzo sztywne lub ciężko je włożyć, użyj łyżki do butów, aby uniknąć załamań z tyłu butów.

Czyszczenie i polerowanie
 • Usuń brud i kurz za pomocą środka czyszczącego do skóry o przeznaczeniu do gładkich skórzanych butów. Użyj miękkiej ściereczki do czyszczenia.
 • Pozwól butom całkowicie wyschnąć.
 • Konserwacja twoich butów ochroni je przed wysychaniem i pękaniem. Aby zachować je miękkimi i gładkimi, należy wcierać odżywkę do butów po każdym czyszczeniu.
 • Aby wypolerować skórzane buty, najpierw zdecyduj jakiego rodzaju pasty do polerowania chcesz użyć. Ogólnodostępne pasty do butów, które można kupić w sklepach obuwniczych lub przez internet, występują w postaci płynu, kremu oraz pasty. Możesz też wypróbować alternatywę, jaką jest olej z orzechów włoskich, olej z oliwek lub wewnętrzna część skórki od banana.
 • Jeśli używasz tradycyjnej pasty do butów, przeczytaj instrukcję i postępuj zgodnie z nią. Niektóre pasty do polerowania zawierają toksyczne środki chemiczne i mogą wywoływać skutki uboczne. Zakładaj rękawiczki ochronne, składuj szmatki do polerowania w bezpiecznym miejscu.
 • Zawsze przetestuj pastę do polerowania lub olej w niewidocznym miejscu.
 • Jeśli pasta do polerowania nie posiada aplikatora (lub jeśli używasz własnej alternatywy), owiń dwa palce w miękką szmatkę i zanurz ją w paście.
 • Wsmaruj pastę lub olej w obuwie małymi, kulistymi ruchami.
 • Upewnij się, że cały but został pokryty pastą ale nie przesadzaj z jej ilością.
 • Jeśli buty są już suche, poleruj je czystą, miękką szmatką. Przytrzymaj buta mocno obiema rękami i szybko poruszaj w tył i w przód częścią ściereczki, następnie złóż ściereczkę i użyj jednej ręki by pocierać boki.

Zamsz i nubuk

 • Użyj specjalnej szczotki do czyszczenia zamszu. Używaj krótkich uderzeń w tym samym kierunku – nie do tyłu i przodu, ani nie ruchami kulistymi – aby wypolerować zarysowania i podnieść meszek.
 • Jeśli szczotka nie zbiera brudu, wypróbuj gumkę do mazania ołówka.
 • Aby usunąć zacieki z wody użyj małego, miękkiego pędzla, aby zmoczyć całą zewnętrzną część buta. Osusz nadmiar wody ręcznikiem lub
 • gąbką i wysusz buty na powietrzu wkładając do środka prawidła. Kiedy but całkowicie wyschnie, użyj szczotki do zamszu by podnieść meszek. Po każdym czyszczeniu delikatnie nanieś na buty spray zabezpieczający, tworzący powłokę ochronną.

Buty sportowe i trampki

Trampki sportowe to obuwie, które muszą wiele znieść, ale regularne czyszczenie może pomóc przedłużyć ich żywotność. Większość z nich jest zrobiona z wielu różnych materiałów, więc używaj środka czyszczącego przeznaczonego do wszystkich rodzajów obuwia lub takiego, który jest zalecany przez producenta. Jeśli nie masz żadnego pod ręką, stwórz roztwór składający się z delikatnego detergentu, jak IvorySnow i ciepłej wody.

 • Użyj starej szczoteczki do zębów lub ręcznika aby zetrzeć zaschnięty brud lub inne pozostałości z butów.
 • Używając starej szczoteczki do zębów, szoruj buty środkiem czyszczącym lub roztworem z mydła wykonując małe, kuliste ruchy.
 • Dla obszarów skórzanych, należy kierować się instrukcjami takimi jak dla gładkiej skórzanej powierzchni.
 • Jeśli buty są czyste i suche, pokryj je delikatną warstwą sprayu do hydroizolacji.

Trampki płócienne

Zapobiegaj powstawaniu plam na nowych płóciennych trampkach poprzez nakładanie na nie sprayu ochronnego takiego jak np. Scotchgard. Płócienne trampki (takie jak converse All-Stars, lub Keds) mogą być prane w pralce. Jeśli są zabrudzone tylko w kilku miejscach lub są dla ciebie bardzo wartościowe, pranie ręczne będzie lepszym rozwiązaniem.

Pranie w pralce
 • Jeśli są oblepione i całe pokryte brudem, pozbądź się go w miarę możliwości aby nie skończyły w kąpieli błotnej zamiast w praniu. Jeśli są naprawdę bardzo brudne, spłucz je na świeżym powietrzu.
 • Pokryj wszystkie plamy roztworem ciepłej wody z delikatnym detergentem, takim jak IvorySnow. Użyj starej szczoteczki do zębów aby usunąć plamę.
 • Przed praniem usuń sznurówki, wkładki, i wszelkie inne wymienne części. Jeśli sznurówki są bardzo brudne, wrzuć je razem z praniem do pralki.
 • Wypierz delikatnie w łagodnym detergencie. Użyj zimnej wody – gorąca mogłaby stopić gumę i/lub klej w butach.
 • Wrzuć kilka ręczników kąpielowych dla zrównoważenia obciążenia.
 • Jeśli tenisówki są białe, dodaj 1/2 szklanki octu lub soku z cytryny z zalecaną ilością detergentu aby zachować ich biel. Nie używaj wybielacza – może wejść w reakcję z trampkami i zafarbować je na żółto.
 • Wysusz na powietrzu, w słońcu lub w suszarce w niskiej temperaturze.
Pranie ręczne
 • Pozbądź się wszelkiego zaschniętego brudu lub błota z materiału butów.
 • Usuń sznurówki, wkładki i wszelkie inne wymienne części.
 • Zrób roztwór z delikatnego detergentu takiego jak IvorySnow i ciepłej wody. Użyj ręcznika frotte zanurzonego w roztworze do czyszczenia gładkich gumowych części i podeszwy butów.
 • Używając tego samego roztworu, wyczyść dokładnie każdy but centymetr po centymetrze za pomocą starej szczoteczki do zębów.
 • Osusz z wody i detergentów za pomocą kolejnego czystego i suchego ręcznika.
 • Użyj wilgotnego ręcznika by wypłukać materiał.
 • Jeśli buty są białe, zanurz szczoteczkę do zębów w occie lub soku z cytryny i wetrzyj ponownie. Nie używaj wybielacza – może wejść w reakcję z materiałem i zafarbować je na żółto.
 • Wysusz na powietrzu, w słońcu lub w suszarce w niskiej temperaturze.

Większość plam może być usunięta z odzieży, którą możesz prać, za pomocą odpowiednich narzędzi i metod. Jeśli zdarzy się zalanie lub plama, osusz – nie wcieraj – od razu za pomocą czystego ręcznika. Jeśli odzież jest czyszczona tylko za pomocą środków chemicznych, zabierz ją do pralni chemicznej – wskaż plamę i jej pochodzenie aby odpowiednio z nią postąpić. Jeśli chodzi o przedmioty, które można prać w pralce, spróbuj pozbyć się plamy samodzielnie. Zawsze należy zachować ostrożność. Jeśli plama jest trudna do usunięcia albo boisz się, że zniszczysz przedmiot, zanieś go do pralni chemicznej.

Zestaw przyborów do walki z plamami

Trzymaj te rzeczy w pralni, tak abyś zawsze był gotowy do wywabiania każdego rodzaju plam w dowolnym czasie. Prawdopodobnie już masz większość z nich w kuchni.

 • Delikatny detergent do prania w płynie, np. IvorySnow
 • Płynny detergent z możliwością wybielania, taki jak Tide with Bleach Alternative
 • Płyn do mycia naczyń zwalczający smar, taki jak Dawn
 • Soda oczyszczona
 • Sok z cytryny
 • Ocet
 • Gliceryna
 • Sól
 • Tępy nóż lub łyżka
 • Stare ręczniki
 • Zakraplacz
 • Plastikowe wiaderko

Napoje

Piwo

Dla bawełny i poliestru: jeśli plama jest świeża, nanieś płynny detergent wybielający bezpośrednio na plamę. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze, która będzie bezpieczna dla tkaniny. Nie używaj mydła w kostce na plamy z piwa, będzie ją ciężej wywabić. Jeśli plama jest stara, wypłucz w zimnej wodzie. W plastikowym wiaderku przygotuj roztwór z 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania z bezpiecznym wybielaczem do tkanin kolorowych lub wybielacz na 4,5 litra wody. Mocz odzież do 30 minut. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: wymieszaj 1 łyżkę stołową delikatnego, płynnego detergentu do prania z 1 szklanką letniej wody. Używając białego ręcznika, nanieś roztwór na plamę. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Kawa i herbata

Dla bawełny i poliestru: używając zakraplacza, nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2. Spłucz. Jeśli mleko i /lub cukier również stanowią część plamy, nanieś małą ilość płynnego detergentu do prania bezpośrednio na plamę. Namocz odzież do 30 minut w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra letniej wody. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji. Wysusz na świeżym powietrzu.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś niewielką ilość delikatnego detergentu, (takiego jak IvorySnow) z wodą bezpośrednio na plamę. Wcieraj aż powstanie piana, następnie spłucz. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Spłucz. Jeśli mleko i /lub cukier również stanowią część plamy, nanieś ogólnodostępny odtłuszczacz (taki jak Carbona Stain Devil). Wysusz na świeżym powietrzu.

Sok z owoców i wino

Dla bawełny i poliestru: jeśli plama jest jeszcze wilgotna, posyp ją solą. Następnie rozciągnij materiał nad miską i ostrożnie polewaj plamę wrzącą wodą plamę z wysokości ok. 30 cm. Jeśli plama wyschła, spłucz odzież zimną wodą. Namocz odzież do 30 minut, w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra letniej wody. Wypierz w pralce w ciepłej wodzie. Wysusz na świeżym powietrzu.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś gąbką delikatny detergent do prania. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Spłucz zimną wodą.

Mleko

Dla bawełny i poliestru: Spłucz zimną wodą aby rozcieńczyć plamę. Namocz odzież do 30 minut, w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra letniej wody. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze jaka będzie bezpieczna dla tkaniny.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: Wymieszaj 1 łyżkę stołową delikatnego, płynnego detergentu do prania (takiego jak IvorySnow) z 1 szklanką letniej wody. Używając białego ręcznika nanieś roztwór na plamę. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Soda i napoje gazowane

Dla bawełny i poliestru: jeśli plama jest świeża, nanieś płynny detergent wybielający bezpośrednio na plamę. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze jaka będzie bezpieczna dla tkaniny. Nie używaj mydła w kostce na plamy z sody, będzie je trudniej wywabić. W plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania z wywabiaczem plam przeznaczonym do ubrań kolorowych na 4,5 litra letniej wody. Namocz odzież do 30 minut. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: wymieszaj 1 łyżkę stołową delikatnego, płynnego detergentu do prania (takiego jak IvorySnow) z 1 szklanką letniej wody. Używając białego ręcznika, nanieś roztwór na plamę. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Przyprawy

Sos barbeque

Dla bawełny i poliestru: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Nanieś glicerynę na plamę i pozostaw na 10min. Spłucz zimną wodą. Nanieś ogólnodostępny odplamiacz, bezpieczny dla tkaniny i pozostaw na 15minut. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Nanieś glicerynę na plamę i pozostaw na 10min. Spłucz zimną wodą. Nanieś niewielką ilość delikatnego, płynnego detergentu do prania (takiego jak IvorySnow) i dodaj niewielka ilość wody. Wcieraj, aż powstanie piana, następnie spłucz.

Masło i margaryna

Dla bawełny i poliestru: nanieś niewielką ilość płynnego detergentu do prania na plamę. Pozostaw na 5 minut. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji. Jeśli plama pozostaje nadal, ułóż ubranie na ściereczce tak aby zobaczyć spód plamy. Nanieś ogólnodostępny odtłuszczacz, taki jak Carbona Stain Devil na spód plamy. Pozostałość przecieknie na ręcznik. Wysusz na świeżym powietrzu a następnie wypierz ponownie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś niewielką ilość płynnego detergentu do prania na plamę, takiego jak IverySnow i pozostaw na 5 minut. Nanieś niewielką ilość wody i delikatnie wcieraj, aż powstanie piana. Spłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, nanieś niewielką ilość płynu do naczyń. Pozostaw na 5 minut i ponownie wypłucz w zimnej wodzie. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Ketchup i sos pomidorowy

Dla bawełny i poliestru: nanieś niewielką ilość ogólnodostępnego wywabiacza plam, który jest bezpieczny dla tkanin lub niewielką ilość płynnego detergentu do prania. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:1, aby wywabić pozostałą plamę. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: instrukcje takie same jak dla bawełny i poliestru.

Majonez

Dla bawełny i poliestru: nanieś niewielką ilość płynnego detergentu do prania. Pozostaw na 5 minut. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji. Jeśli plama pozostaje nadal, ułóż ubranie na ściereczce tak, aby zobaczyć spód plamy. Nanieś ogólnodostępny wywabiacz do tłuszczu na spód plamy. Pozostałość przecieknie na ręcznik. Wysusz na świeżym powietrzu i ponownie wypierz.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś niewielką ilość delikatnego, płynnego detergentu do prania, takiego jak IvorySnow i pozostaw na 5 minut. Nanieś niewielką ilość wody i wcieraj aż powstanie piana, następnie spłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, nanieś niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Pozostaw na 5 minut a następnie spłucz ponownie zimną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Musztarda

Dla bawełny i poliestru: nanieś niewielką ilość płynnego detergentu do prania. Pozostaw na 30 minut. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji. Jeśli plama pozostaje, za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Wymieszaj roztwór 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra wody w plastikowym wiaderku. Namocz przez 30 minut. Wypierz ponownie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Nanieś ogólnodostępny odplamiacz bezpieczny dla tkanin i pozostaw na 15 minut. Spłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Sos sałatkowy

Dla bawełny i poliestru: jeśli plama jest świeża, rozsyp talk lub skrobię kukurydzianą aby wchłonęły jak najwięcej tłuszczu. Strzepnij lub za pomocą szczotki usuń nadmiar. Ułóż ubranie na ściereczce tak, aby zobaczyć spód plamy. Nanieś odplamiacz przeznaczony do usuwania tłuszczu i postępuj według instrukcji na opakowaniu. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: instrukcje takie same jak dla bawełny i poliestru, lecz jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Salsa

Dla bawełny i poliestru: nanieś niewielką ilość płynnego detergentu do prania. Pozostaw na 5minut. Wypierz w pralce, dodając odplamiacza do kolorów, w najwyższej temperaturze, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny. Jeśli plama nadal pozostaje, powtórz czynność.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś niewielką ilość płynnego detergentu do prania. Pozostaw na 5 minut. Spłucz plamę zimną wodą. Jeśli pozostaje nadal, za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Ponownie spłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Jedzenie

Jedzenie dla dzieci

Dla bawełny i poliestru: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Spłucz odzież zimną wodą aby rozcieńczyć plamę. Namocz odzież do 30 minut, w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się z 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania 4,5 litra letniej wody. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny. Jeśli potrzeba, powtórz czynność.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Nanieś niewielką ilość delikatnego detergentu do prania na plamę i pozostaw na 5 minut. Nanieś trochę wody a następnie wcieraj, aż powstanie piana. Spłucz chłodną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Mleko dla niemowląt

Dla bawełny i poliestru: Namocz odzież do 30minut, w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się z 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litrów letniej wody. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny. Wysusz na świeżym powietrzu. Jeśli plama pozostaje, nanieś płynny środek do usuwania rdzy postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wypłucz w roztworze składającym się z 3 łyżek stołowych sody oczyszczonej na 4 szklanki wody. Wypierz ponownie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś na plamę niewielką ilość płynnego delikatnego detergentu do prania. Pozostaw na 5 minut. Spłucz plamę chłodną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Słodycze i plamy po cukrze

Dla bawełny i poliestru: wypłucz odzież w ciepłej wodzie, aby rozpuścić zaschnięte pozostałości. Nanieś delikatny płynny detergent lub odplamiacz. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś na plamę delikatny detergent do prania (taki jak IvorySnow) z ciepłą wodę. Spłucz plamę ciepłą wodą. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Nanieś ponownie detergent z wodą. Spłucz ciepłą wodą. Wysusz na świeżym powietrzu.

Czekolada

Dla bawełny i poliestru: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Nałóż na plamę roztwór składający się z 1 łyżki stołowej płynnego detergentu do prania i z 2 szklankami wody. Pozostaw na 20 minut a następnie spłukaj. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: użyj roztworu składającego się z delikatnego płynnego detergentu do prania i wody, aby usunąć pozostałości. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Ser i produkty mleczne

Dla bawełny i poliestru: wypłucz w zimnej wodzie aby rozcieńczyć plamę. Namocz odzież do 30 minut w plastikowym wiaderku w roztworze składającym się z 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra letniej wody. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: wymieszaj 1 łyżkę stołową delikatnego, płynnego detergentu do prania z 1 szklanką letniej wody. Używając białego ręcznika, nanieś roztwór na plamę. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Jaja

Dla bawełny i poliestru: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Wypłucz w zimnej wodzie aby rozcieńczyć plamę. Namocz odzież do 30 minut w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra letniej wody. Wypierz w pralce dodając wybielacz/odplamiacz zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Wymieszaj 1 łyżkę stołową delikatnego, płynnego detergentu do prania z 1 szklanką zimnej wody. Używając białego ręcznika, nanieś roztwór na plamę. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Owoce i jagody

Dla bawełny i poliestru: wypłucz w zimnej wodzie aby rozcieńczyć plamę. Następnie rozciągnij materiał nad miską i ostrożnie polewaj plamę wrzącą wodą z wysokości ok. 30cm. Jeśli plama się utrzymuje, za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Pozostaw na 10minut. Wywabiaj plamę ogólnodostępnym odplamiaczem bezpiecznym dla tkanin. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: spłucz chłodną wodą. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Następnie nanieś płynny detergent do prania i niewielką ilość wody. Wcieraj aż powstanie piana, po czym ponownie spłucz aby usunąć detergent. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Sosy

Dla bawełny i poliestru: zdrap wszelką zaschniętą pozostałość tępym nożem. Nanieś płynny detergent odplamiający na plamę. Pozostaw na 10-30 minut w zależności od tego, jak trudna do usunięcia jest plama. Wypłucz w chłodnej wodzie. Użyj ogólnodostępnego odplamiacza do tłustych plam, takiego jak Carbona Stain Devil. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Wymieszaj 1 łyżkę stołową delikatnego, płynnego detergentu do prania (takiego jak IvorySnow) z 1 szklanką zimnej wody. Używając białego ręcznika, nanieś roztwór na plamę. Spłucz zimną wodą.

Tłuszcz

Dla bawełny i poliestru: Użyj na plamę płynu do mycia naczyń usuwającego tłuszcz, taki jak Dawn. Pozostaw na 10 minut. Wypierz w pralce z detergentem dodając 1 szklankę sody oczyszczonej. Jeśli plama nadal pozostaje, ułóż ubranie na ściereczce tak, aby zobaczyć spód plamy. Nanieś komercyjny odplamiacz do tłuszczu, taki jak Carbona Stain Devil na spód plamy. Pozostałość przecieknie na ręcznik. Wypierz jak zwykle.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś niewielką ilość płynu do naczyń zwalczającego tłuszcz, takiego jak Dawn. Pozostaw na 10 minut. Zetrzyj wilgotną ściereczką aby usunąć pozostałości. Nanieś odtłuszczacz taki jak Carbona Stain Devil zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu.

Guma

Dla bawełny i poliestru: Nanieś na plamę lód lub wsadź odzież do zamrażarki aby guma stwardniała. Używając tępego noża, ostrożnie zdrap tak dużo jak tylko się da. Ułóż ubranie na ściereczce tak, aby zobaczyć spód plamy, następnie nanieś specjalny odplamiacz do gum, taki jak Carbona Stain Devil. Jeśli taki odplamiacz nie jest dostępny, nanieś odrobinę kremowego masła orzechowego na plamę. Wypłucz i wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce. Jeśli jest to konieczne, powtórz wszystkie kroki. Jeśli kolorowe pozostałości nadal są widoczne (ale nie guma ani masło orzechowe), nałóż roztwór z 1 części octu i 2 części wody na poplamiony obszar. Wypłucz i wypierz w pralce ponownie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: Nanieś na plamę lód lub wsadź odzież do zamrażarki aby guma stwardniała. Używając tępego noża, ostrożnie zdrap tak dużo, jak tylko się da. Ułóż ubranie na ściereczce tak, aby zobaczyć spód plamy, a następnie nanieś specjalny odplamiacz do gum, taki jak Carbona Stain Devil. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Lody

Dla bawełny i poliestru: wypłucz w zimnej wodzie aby rozcieńczyć plamę. Namocz odzież do 30 minut w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra letniej wody. Wypierz w najwyższej temperaturze, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: wymieszaj 1 łyżkę stołową delikatnego, płynnego detergentu do prania (takiego jak IvorySnow) z 1 szklanką letniej wody. Używając białego ręcznika, nanieś roztwór na plamę. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Olej (roślinny, lub do smażenia)

Dla bawełny i poliestru: jeśli plama jest świeża, nasyp na nią talk lub skrobię kukurydzianą, tak aby wchłonęły jak najwięcej oleju. Strzepnij lub za pomocą szczotki usuń nadmiar. Ułóż ubranie na ściereczce tak aby zobaczyć spód plamy. Nanieś odplamiacz przeznaczony do usuwania tłuszczów, taki jak Carbona Stain Devil i postępuj według instrukcji na opakowaniu. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na etykiecie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: instrukcje takie same jak dla bawełny i poliestru, lecz jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Budyń

Dla bawełny i poliestru: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem, nanieś na plamę płynny detergent do prania. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zrób roztwór, w plastikowym wiadrze, złożony z 1/2 kubka płynnego detergentu do prania na 4,5 litra wody. Namaczaj przez 30 minut. Wypierz ponownie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem. Ułóż ubranie na ściereczce tak, aby zobaczyć spód plamy, a następnie nanieś ogólnodostępny odplamiacz bezpieczny dla tkanin na spód plamy. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Na świeżym powietrzu

Trawa

Dla bawełny i poliestru: potraktuj plamę płynnym detergentem do prania. Namocz odzież do 30 minut w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra wody. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce. Jeśli plama pozostaje, nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Wypłucz i wypierz ponownie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś na plamę ogólnodostępny odplamiacz, bezpieczny dla tkanin. Pozostaw na 15 minut. Spłucz zimną wodą. Za pomocą zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:2 na plamę. Spłucz ponownie zimną wodą.

Błoto i brud

Dla bawełny i poliestru: Zdrap zaschniętą pozostałość tępym nożem lub miękką szczotką z włosiem. Nanieś płyn do prania. Wcieraj z odrobiną wody do wytworzenia się piany. Wypłucz w zimnej wodzie. Nanieś miksturę z wody i octu 1:1. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: drap zaschniętą pozostałość tępym nożem lub miękką szczotką z włosiem. Wymieszaj 1 łyżkę stołową płynu do naczyń, (takiego jak Dawn) z 1 szklanką wody. Użyj zakraplacza aby nanieść miksturę na plamę. Spłucz zimną wodą.

Glina

Dla bawełny i poliestru: zdrap zaschniętą glinę za pomocą tępego noża. Nałóż na plamę płyn do naczyń, taki jak Dawn i pozostaw na noc. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce. Jeśli plama się utrzymuje, zastosuj odplamiacz do kolorów lub spirytus salicylowy. Wypierz ponownie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: zdrap zaschniętą glinę za pomocą tępego noża. Spłucz chłodną wodą. Wetrzyj w plamę glicerynę i pozostaw na 2-8 godzin, następnie spłucz chłodną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Soki z drzew

Dla bawełny i poliestru: zdrap zaschnięte pozostałości za pomocą tępego noża. Wetrzyj w plamę glicerynę i pozostaw do czasu, aż sok/żywica zmięknie. Ułóż odzież plamą do ręcznika i naciskaj aby uwolnić sok. Spłukaj. Jeśli plama pozostaje nadal, nałóż ogólnodostępny odplamiacz na tkaninę. Wypierz w pralce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: instrukcje takie same jak dla bawełny i poliestru, lecz jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Opieka osobista

Krew (zaschnięta)

Dla bawełny i poliestru: namaczaj odzież w chłodnej osolonej wodzie przez kilka godzin. Dokładnie spłucz. Wymieszaj 1 łyżkę stołową amoniaku z 1/2 kubka wody. Nałóż roztwór na plamę. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce. Jeśli plama pozostaje, namocz odzież do 30 minut, w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się z 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra letniej wody. Wypłucz i ponownie wypierz w pralce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś zimną osoloną wodę na plamę. Spłucz czystą, zimną wodą. Użyj zakraplacza aby nałożyć roztwór składający się z wody i octu w stosunku 1:1. Spłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Krew (nie zaschnięta)

Dla bawełny i poliestru: spłucz plamę zimną wodą. Poddaj plamę działaniom enzymów, takich jak Era Plus. Pozostaw na 30 minut. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: spłucz w zimnej wodzie. Użyj zakraplacza aby nanieść roztwór z wody i octu w stosunku 1:1. Wypłucz ponownie w zimnej wodzie. Jeśli plama dalej pozostaje, zanieś odzież do pralni

Dezodorant

Dla bawełny i poliestru: usuń pozostałości za pomocą miękkiej szczotki z włosiem lub osusz za pomocą frotowej ściereczki. Nanieś płynny detergent i pozostaw na 30 minut. Wypierz w pralce, podwajając zalecaną ilość detergentu w najwyższej temperaturze, bezpiecznej dla tkaniny. Wysusz na świeżym powietrzu. Jeśli będzie taka potrzeba, powtórz czynności.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: usuń pozostałości za pomocą miękkiej szczotki z włosiem lub osusz za pomocą frotowej ściereczki. Nanieś roztwór wody i octu w stosunku pół na pół za pomocą zakraplacza. Spłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal pozostaje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Kał

Dla bawełny i poliestru: spłucz dokładnie w zimnej wodzie. Namocz odzież do 30 minut w plastikowym wiaderku, w roztworze składającym się z 1/2 szklanki płynnego detergentu do prania na 4,5 litra wody. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce. Jeśli plama dalej pozostaje, nałóż roztwór z wody i octu w stosunku 1:1. Wypłucz a następnie ponownie wypierz.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: spłucz zaplamiony obszar zimną wodą. Użyj płynnego, delikatnego detergentu do prania, (takiego jak IvorySnow) i pozostaw na 10 minut. Dodaj wody i wcieraj aż do uzyskania piany. Spłukaj zimną wodą. Użyj zakraplacza aby nanieść roztwór z wody i octu w stosunku 1:1. Ponownie spłucz zimną wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Farbowanie włosów

Dla bawełny i poliestru: rozciągnij tkaninę nad miską. Wymieszaj 1 szklankę domowego amoniaku z 4,5 litrami ciepłej wody I polewaj plamę. Jeśli plama pozostanie, pozostaw tkaninę na 30 minut-4 godzin, następnie wypłucz pod ciepłą bieżącą wodą. Wypierz w pralce w ciepłej wodzie. Wysusz na świeżym powietrzu i jeśli to konieczne, powtórz wszystkie kroki. Taka plama może pozostać na stałe.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: zabierz ubranie do pralni chemicznej. Taka plama może pozostać na stałe.

Pomadka do ust

Dla bawełny i poliestru: Zdrap wszelki nadmiar tępym nożem. Umieść ubranie plamą do dołu ręcznika. Nanieś ogólnodostępny środek do usuwania plam do tłuszczów/olejów, taki jak Carbona Stain Devil. Szminka wycieknie na ręcznik. Jeśli plama pozostanie, nałóż na nią płyn do prania. Dodaj wodę i pocieraj aż powstanie piana. Dokładnie spłucz. Użyj zakraplacza aby nanieść roztwór z octu i wody w stosunku 1:1. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: instrukcje takie same jak dla bawełny i poliestru, ale jeśli plama pozostanie, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Maskara

Dla bawełny i poliestru: nanieś mleczko do demakijażu polecane przez producenta. Jeśli plama pozostaje, zwilż plamę i pocieraj kostką mydła. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: instrukcje takie same jak dla bawełny i poliestru, ale jeśli plama pozostanie, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Pot

Dla bawełny i poliestru: nanieś płyn do prania. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce. Jeśli plama pozostaje, nanieś roztwór z wody i octu w stosunku 1:1. Wymieszaj 1/2 szklanki delikatnego, płynnego detergentu do prania z 4,5 litra wody w plastikowym wiaderku. Namocz do 30 minut. Wypierz w pralce ponownie w najwyższej temperaturze bezpiecznej dla tkaniny.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: używając zakraplacza, nanieś roztwór z wody i octu w stosunku 1:1 na plamę. Pozostaw na 10 minut. Spłucz wodą. Powtórz czynność jeśli to konieczne. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Krem do opalania

Dla bawełny i poliestru: nanieś środek do usuwania tłustych plam według instrukcji zamieszczonych na opakowaniu. Potraktuj plamę płynem do naczyń, takim jak Dawn. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: instrukcje takie same jak w przypadku bawełny i poliestru, wysusz na świeżym powietrzu. Jeśli plama nie zniknie, zabierz odzież do profesjonalnej pralni.

Mocz

Dla bawełny i poliestru: wypłucz w zimnej wodzie, by rozcieńczyć plamę. Wymieszaj 1/2 szklanki delikatnego, płynnego detergentu do prania z 4,5 litra wody w plastikowym wiaderku. Namocz odzież do 30 minut. Wypierz w pralce w ciepłej wodzie, z wybielaczem i jedną szklanką sody oczyszczonej.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: wypłucz plamę w chłodnej wodzie. Dodaj delikatnego płynu do prania, (takiego jak IvorySnow) i pozostaw na 10 minut. Nanieś niewielką ilość wody i pocieraj, aż do powstania piany. Spłucz wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Wymiociny

Dla bawełny i poliestru: wypłucz w zimnej wodzie by rozcieńczyć plamę. Wymieszaj w plastikowym wiaderku 1/2 szklanki delikatnego, płynnego detergentu do prania z 4,5 litrami wody. Namocz odzież do 30 minut. Wypierz w pralce z wybielaczem i jedną szklanką sody oczyszczonej, w ciepłej wodzie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: wypłucz plamę w chłodnej wodzie. Dodaj delikatnego płynu do prania (takiego jak IvorySnow) i pozostaw na 10 minut. Nanieś niewielką ilość wody i pocieraj aż do powstania piany. Spłucz wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Dom

Pióro i atrament

Dla bawełny i poliestru: nanieś glicerynę na plamę i pozostaw na 10 minut. Następnie nanieś delikatny płyn do prania, taki jak IvorySnow i wodę. Wcieraj, aż powstanie piana. Spłucz. Wypierz w pralce w ciepłej wodzie.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: takie same instrukcje jak dla bawełny i poliestru, ale nie spłukuj – delikatnie namocz wodą, aż piana zniknie. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Wosk ze świecy

Dla bawełny i poliestru: zdrap stwardniały wosk tępym nożem. Następnie rozciągnij materiał nad miską i ostrożnie polewaj materiał wrzącą wodą na plamę z wysokości ok. 30cm. Wysusz na świeżym powietrzu. Jeśli plama się utrzymuje, umieść odzież plamą skierowaną do starego ręcznika, drugi ręcznik połóż na górze. Delikatnie naciśnij ciepłym – nie gorącym – żelazkiem na ręcznik. Pozostałości po wosku powinny się stopić i przenieść na ręcznik.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: zdrap stwardniały wosk tępym nożem. Umieść odzież plamą skierowaną do starego ręcznika, drugi ręcznik połóż na górze. Delikatnie naciśnij ciepłym – nie gorącym – żelazkiem na ręcznik. Pozostałości po wosku powinny się stopić i przenieść na ręcznik.

Kreda

Dla bawełny i poliestru: wytrzep lub delikatnie odkurz odzież aby usunąć luźne cząstki i pył kredy. Umieść odzież plamą do dołu na starym lub papierowym ręczniku. Delikatnie namocz spirytusem salicylowym po spodniej części plamy. Pozostałości po kredzie powinny przenieść się na ręcznik. Jeśli plama pozostała, użyj płynu do naczyń (takiego jak Dawn) i wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: wytrzep lub delikatnie odkurz odzież, aby usunąć luźne cząstki i pył kredy. Nanieś delikatny płyn do prania, taki jak IvorySnow i pozostaw na 10 minut. Dodaj niewielką ilość wody i wcieraj aż powstanie piana. Spłucz chłodną wodą i wysusz na świeżym powietrzu. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Kredka świecowa

Dla bawełny i poliestru: ułóż odzież plamą do ręcznika. Popryskaj tył plamy WD-40. Po 5 minutach, przewróć z powrotem i ponownie spryskaj. Wypłucz w zimnej wodzie. Wetrzyj płyn do mycia naczyń, taki jak Dawn, w plamę i spłucz ponownie. Jeśli plama nadal jest, nałóż ogólnodostępny odplamiacz odpowiedni do tkaniny. Wypierz w pralce z codziennym detergentem dodając 1/2 szklanki sody oczyszczonej.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: Nie próbuj czyścić w domu. Zanieś odzież do pralni chemicznej.

Benzyna

Dla bawełny i poliestru: nie wkładaj poplamionych benzyną przedmiotów lub innych łatwopalnych materiałów do pralki. Sprawdź etykiety ostrzegawcze na pralce (zazwyczaj umieszczone na pokrywie). Jeśli plama jest cały czas mokra, nanieś na nią sodę oczyszczoną aby zaabsorbowała substancję i zapach. Zmieć nadmiar. Wypłucz odzież w zimnej wodzie aby rozcieńczyć plamę. Wetrzyj płyn do naczyń, taki jak Dawn, w plamę. Wymieszaj w plastikowym wiaderku 1/2 szklanki delikatnego, płynnego detergentu do prania z odplamiaczem i 4,5 litrem wody. Dodaj 1 szklankę sody oczyszczonej by zneutralizowała zapach. Namocz odzież do 30 minut. Usuń roztwór właściwie, tak jakbyś postąpił z benzyną. Wypłucz odzież ponownie w ciepłej wodzie. Jeśli plama i/lub zapach pozostały, wypierz ręcznie w ciepłej wodzie w płynie do prania i sodzie oczyszczonej.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: jeśli plama jest nadal mokra, pokryj ją sodą oczyszczoną aby zaabsorbowała substancję i zapach. Zmieć nadmiar. Wypłucz odzież w zimnej wodzie. Nałóż płyn do naczyń, taki jak Dawn i pozostaw na 10 minut. Spłucz wodą. Jeśli plama nie zaczyna blaknąć, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Klej

Dla bawełny i poliestru: używając tępego noża, zdrap zaschnięty klej. Użyj gliceryny aby rozluźnić pozostałą część i móc resztę zeskrobać. Wcieraj płyn do mycia naczyń, taki jak Dawn, w pozostałą plamę i wypierz w pralce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: instrukcje takie same jak dla bawełny i poliestru. Zanieś odzież do pralni chemicznej, jeśli plama pozostanie.

Oleje (samochodowe)

Dla bawełny i poliestru: jeśli plama jest stale mokra, rozsyp na nią sodę oczyszczoną aby wchłonęła substancję. Zmieć nadmiar. Wcieraj płyn do naczyń, taki jak Dawn. Wypierz w pralce używając połowę zalecanego detergentu i połowę płynu do naczyń (np. Dawn). Jeśli to konieczne, powtórz wszystkie kroki. Dodaj więcej sody oczyszczonej by zneutralizować zapach.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: jeśli plama jest stale mokra, rozsyp na nią sodę oczyszczoną aby wchłonęła substancję. Zmieć nadmiar. Wcieraj płyn do naczyń, taki jak Dawn. Pozostaw na 10 minut. Spłucz zimną wodą. Jeśli plama nie zniknie, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Pleśń

Dla bawełny i poliestru: zrób pastę z soli i soku z cytryny. Bądź ostrożny – taka mieszanka może spowodować przebarwienia na niektórych tkaninach. Pokryj plamę pastą i zostaw na 15-30 minut. Spłucz. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: używając zakraplacza nanieś roztwór octu z wodą w stosunku 1:1 na plamę. Pozostaw na 10 minut. Spłucz wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Farba (oleista, oparta na oleju)

Dla bawełny i poliestru: Nanieś terpentynę na plamę i osusz ręcznikiem aby zabsorbować pozostałość. Spłucz wodą. Potrzyj płynem do naczyń i pozostaw na 10 minut. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce. Jeśli istnieje taka konieczność, powtórz wszystkie kroki.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś niewielką ilość płynu do naczyń na plamę. Pozostaw na 10-15 minut. Zdrap płatki farby i mydła tępym nożem lub paznokciem. Spłucz wodą. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Farba (oparta na wodzie i akrylowa)

Dla bawełny i poliestru: za pomocą gąbki, delikatnie nanieś płyn do prania z ciepłą wodą na poplamiony obszar. Kiedy farba zmięknie, zdrap ją tępym nożem. Spłucz i jeśli to konieczne powtórz czynności. Następnie wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: takie same instrukcje jak wyżej, ale nie pierz w pralce – wysusz na świeżym powietrzu. Jeśli plama nadal się utrzymuje, zanieś odzież do pralni chemicznej.

Ołówek

Dla bawełny i poliestru: posmaruj plamę płynem do prania. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nanieś na plamę płyn do prania, taki jak IvorySnow. Pozostaw na 10-15 minut. Dodaj niewielką ilość wody i wcieraj delikatnie do powstania piany. Spłucz chłodną wodą. Jeśli plama pozostanie, oddaj do pralni chemicznej.

Klej kauczukowy

Dla bawełny i poliestru: zetrzyj palcami tak wiele, jak to możliwe. Nanieś na plamę niewielką ilość rozpuszczalnika do farb. Pozostaw na 30 minut. Nanieś płyn do prania. Wypierz w pralce postępując zgodnie z instrukcjami pielęgnacji zamieszczonymi na metce.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: zetrzyj palcami tak wiele, jak to możliwe, następnie zanieś do pralni chemicznej.

Sadza

Dla bawełny i poliestru: strzepnij nadmiar sadzy – nie pocieraj. Nanieś płyn do prania z alternatywą wybielacza. Wypierz w pralce w najcieplejszej wodzie, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny dodając uzdatniacz wody, detergent i opcjonalnie wybielacz.
Dla jedwabiu i wełny, które można prać: nie próbuj czyścić w domu – zanieś do myjni chemicznej.

Rześki, czysty i profesjonalnie wyglądający garnitur wysyła do innych osób ważne wiadomości. Utrzymuj świetny wygląd twojego garnituru pomiędzy regularnymi czyszczeniami w pralni chemicznej postępując zgodnie ze wskazówkami.
Używaj szczotki do odzieży, aby pozbyć się drobnych nitek i pomóc materiałowi wyglądać świeżo.
Wieszaj na szerokich, drewnianych, wyściełanych wieszakach, aby pomóc marynarce zachować jej kształt.
Nie przechowuj garniturów w plastikowych torbach na odzież – z czasem, plastik może się zużyć i uwolnić opary, które niszczą tkaninę.
Zostaw miejsce do oddychania – nie upychaj garniturów w przepełnionej szafie.
Jeśli nosisz pasek, wyjmij go przed powieszeniem spodni od garnituru w szafie. Nawet, jeśli masz zamiar ubrać je ponownie następnego dnia, pozostawienie paska zwisającego w szlufkach osłabia tkaninę.
Rozważ zainwestowanie w prasowacz parowy, aby usunąć zagniecenia z garnituru w domu. Zawsze czytaj metki odnośnie pielęgnacji odzieży – nie wszystkie garnitury można bezpiecznie prasować.
Czyść garnitury metodą GreenEarth co 2-3 założenia, aby uniknąć pozostałości naturalnych tłuszczów ciała i brudu odkładającego się dookoła kołnierzyka i mankietów, dla pozbycia się zagnieceń, oraz dla odświeżenia materiału.

Utrzymuj dobry wygląd i przedłuż żywotność swetrów dzięki tym oto wskazówkom:

Starannie składaj twoje swetry, nie wieszaj ich, ani nie zgniataj w suszarce.
Używaj miękkiej szczotki z włosiem, aby usunąć pył, włosy i drobne nitki.
Postępuj według instrukcji prania zamieszczonej na metce, zwracając uwagę na instrukcje dotyczące tego, w jakiej temperaturze należy prać sweter. Przed złożeniem, susz na świeżym powietrzu do całkowitego wyschnięcia.
Jeśli sweter traci swój kształt czyszczenie w pralni chemicznej jest dobrym sposobem, na przywrócenie mu pierwotnego fasonu. Jeśli chcesz samemu się tym zająć, a sweter jest bawełniany namocz go w wodzie i wypchaj miejsce, któremu chciałbyś przywrócić dawny kształt. Następnie wysusz kładąc na płasko.
Najlepszym sposobem na przywrócenie kształtu swetrom wełnianym, które się rozciągnęły, jest wykończenie parowe. Włókna akrylowe są specyficzne i mogą się nie dać odnowić.
Przed sezonowym przechowywaniem, zawsze czyść swetry. Jest to ważne, gdyż owady lubią żywić się pozostałymi plamami z żywności i napojów osłabiając lub przecinając tym samym włókna. Insekty mogą pozostawić dziurę lub stworzyć małe szlaki na całej powierzchni. Możesz dodatkowo chronić swetry za pomocą całkowicie naturalnych kulek na mole.
Wieszając płaszcz lub inną twardszą tkaninę na swetrze, można przyczynić się do tworzenia tarcia zmniejszając żywotność twojego swetra.

Jak prać ręcznie swetry

Przewróć twój sweter na lewą stronę. Ochroni to wewnętrzną powierzchnię włókien przed naciąganiem.
Napełnij zlew wodą (postępuj według instrukcji zamieszczonych na metce odnośnie temperatury), dodaj niewielką ilość dobrej jakości detergentu i mieszaj delikatnie, tak aby uniknąć tworzenia się piany. NIE UŻYWAJ chlorowych wybielaczy do wełny, ponieważ zniszczy on włókna.
Delikatnie wciśnij sweter pod wodę i pozostaw do namoczenia przez 20minut. Nie ugniataj, ani nie mieszaj. Włókna wełny są szczególnie podatne na stałe naciąganie, zwłaszcza, jeśli obciążysz je zbyt mocno. Czas jest wszystkim tym, czego potrzebujesz, by pozwolić wodzie z detergentem dostać się do włókien i pozbyć się brudu i naturalnych tłuszczy ciała.
Spłucz pod bieżącą wodą, aż nie będzie żadnej piany ani bąbelków, mając na uwadze podtrzymywanie swetra od spodu, nie naciągaj go, tak aby zapobiec rozciągnięciu. Powtórz proces. Pozwól swetrowi obcieknąć przez kilka minut a następnie delikatnie rozłóż go na ręczniku.
Zroluj ręcznik ze swetrem w środku, a następnie uciskaj go lekko, unikając załamywania go, lub pocierania mokrego swetra. Jeśli nadmiar wody pozostaje, starannie osusz drugim ręcznikiem, uważając, aby nie pocierać.
Połóż przodem do góry na suchym ręczniku i delikatnie nadaj mu jego pierwotny kształt; pociągnij razem ściągacze na nadgarstkach i w talii, zapnij guziki kardigana, wywiń odpowiednio kołnierzyk i wyprostuj rękawy. Pozwól mu schnąć przez noc.
Rano, obróć go na drugą stronę i pozwól schnąć dalej.

Czyszczenie obrusów po ucztach z powodu różnych okazji może być wyjątkowo trudne. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby twoje obrusy świetnie wyglądały przez lata.
Szybkie usuwanie plam jest ważne. Zabierz swoje obrusy do pralni chemicznej tak szybko, jak to tylko możliwe.

Wosk ze świecy: delikatnie usuń większe kawałki wosku. Wypierz w pralce w najwyższej temperaturze wody, jaka będzie bezpieczna dla tkaniny.
Plamy po winie i kawie: lekko przyłóż chłonny ręcznik, aby zebrać nadmiar płynu lub połóż papierowe ręczniki pod wyciek; nie wcieraj, gdyż plama może się rozprzestrzenić. Po kolacji, spłucz pod zimną wodą, nanieś na plamę roztwór z łagodnym detergentem i octem.
Plamy po oleju sałatkowym: jeśli mamy do czynienia z dużym wyciekiem, rozsyp na stół proszek absorbujący. Po kolacji strzepnij nadmiar i nałóż delikatny detergent wymieszany z domowym amoniakiem ASAP. Odczekaj 5-10 minut i wypierz w wysokiej temperaturze wody, takiej jaka będzie bezpieczna dla tkaniny.
Plamy po żurawinie: spłukaj zimną wodą, a następnie nanieś na plamę delikatny detergent wymieszany z octem. Wypierz.

Posiadanie swoich ulubionych, starych, szytych na miarę ubrań jest świetnym sposobem na urozmaicenie swojej garderoby. Oto podstawowe zasady kciuka.
Mankiety spodni powinny delikatnie opierać się o buta. Szerokość mankietu powinna wynosić 4 centrymetry szerokości.
Rękawy marynarki powinny opierać się o kość nadgarstka i powinny pozwalać wystawać mankietom twojej koszuli na ok 0,5 centymetra.
Rąbek spódnicy jest osobistym wyborem, ale najbardziej pożądana długość to taka, gdzie spódnica kończy się zaraz nad, lub pod kolanem, na dole łydki, lub na kostce.
Pasek w talii powinien być na tyle luźny, aby móc wsadzić do niego dwa palce.

Australia sprzedaje impregnat zabezpieczający przed wodą i plamami, a także środek do czyszczenia i konserwacji, aby zapobiec i/lub usunąć /ograniczyć plamy. Jeśli twoje buty emu zaczynają wyglądać dość brzydko, pralnia chemiczna jest najbezpieczniejszym i najbardziej skutecznym sposobem, by wyczyścić plamy i zacieki z twoich butów emu. Należy nanieść na nowo oleje na skórę i sprawić, by ocieplina polarowa była i wyglądała znowu na miękką. Jeśli czujesz się na tyle pewnie by czyścić je samemu w domu, postępuj według następujących kroków, aby wyprać je ręcznie:

 • Zwilż kożuch czystą, zimną wodą; upewnij się, że zmoczyłeś cały but, aby uniknąć widocznych zacieków.
 • Rozcieńcz produkt do czyszczenia i konserwacji pół na pół z wodą i nanieś niewielką ilość rozcieńczonego produktu na czystą, mokrą gąbkę. Ważne jest, aby NIE nakładać środku do czyszczenia i konserwacji bezpośrednio na buty emu (może to zniszczyć kożuch).
 • Delikatnie pocieraj cały but. Delikatna powierzchnia kożucha może zostać uszkodzona poprzez zbyt agresywne szorowanie.
 • Spłucz czystą, zimną wodą i wyciśnij nadmiar. Wypchaj buty delikatnie papierowymi ręcznikami (dla utrzymania kształtu) i wysusz naturalnie na świeżym powietrzu. NIE UŻYWAJ suszarki do włosów, nie susz kładąc blisko kaloryfera, ani nie wystawiaj bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.
 • Kiedy twoje buty emu będą suche, delikatnie wyszczotkuj je za pomocą miękkiej szczotki do zamszu/nubuka. Szczotkuj w jednym kierunku.
 • Aby odś wieżyć i pomóc zmiękczyć środek butów emu, użyj mikstury składającej się z 2 łyżeczek sody oczyszczonej i dwóch łyżeczek mąki kukurydzianej.
 • Aby uzyskać ładny zapach, można dodać do tej mikstury kilka kropel olejku eterycznego. Wstrząśnij butem, aby rozprowadzić miksturę i pozostaw je na noc. Następnego dnia wytrzep jej nadmiar.

Dla wielu kobiet zakup sukni ślubnej jest najważniejszym zakupem w całym ich życiu. Jest to inwestycja, która powinna być zachowana przy użyciu najlepszych dostępnych metod przechowywania i czyszczenia. Nikt nie chce ryzykować czegoś równie cennego jak suknia ślubna. Przedstawiamy wam wskazówki naszych ekspertów na temat opieki nad suknią, tak by pozostała w stanie idealnym przez wiele lat.

Czyszczenie

W celu uzyskania najlepszych wyników, sprawdź na metce odzieży wszelkie instrukcje dostarczone z suknią i postępuj zgodnie z nimi. Większość zaleci czyszczenie chemiczne lub czyszczenie na mokro. W przeciwieństwie do tradycyjnych pralni chemicznych, które używają perchloroetylen, roztwór GreenEarth nie uszkadza skomplikowanych wyrobów koralikowych, cekinów, koronek oraz haftów powszechnie stosowanych w sukniach ślubnych, nie rozpuszcza również kleju, który łączy ozdoby z suknią. Suknia nie skurczy się, ani nie pozostanie na niej nieprzyjemny zapach. Czyszczenie za pomocą metody GreenEarth – jest dla twojej sukni jak mineralna kąpiel – wróci do ciebie miększa i jaśniejsza, a wszystkie specjalne wykończenia i elementy pozostaną nienaruszone.
Zawsze wyczyść swoją suknię ślubną przed przechowywaniem jej. Sprawdź, czy nie ma żądnych widocznych plam, włącznie z szarzeniem rąbka, który dotykał ziemi i pokaż go obsłudze myjni. Plamy po pozornie czystych substancjach takich jak naturalny tłuszcz ciała, pot, białe wino i substancje zawierające cukry mogą się pojawić dopiero po pewnym czasie. Gdy tylko się utlenią pojawią się w postaci jasno brązowych lub żółtych plam, które trudno usunąć. Wyczyść swoją suknię ślubną wkrótce po ślubie, aby uniknąć tego rodzaju niespodzianek.

Przechowywanie

Po tym jak twoja suknia zostanie wyczyszczona ważne jest, aby przechowywać ją w bezpieczny sposób. Najpierw zdecyduj czy chcesz aby twoja suknia wisiała, czy była złożona. Jeśli twoja suknia jest ciężka lub nie ma ramiączek albo ramiączka są bardzo cienkie, złożenie jej będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ wiszenie bardzo obciąży tkaninę. Jednakże, jeśli twoja suknia jest cienka, albo z bardzo delikatnego materiału (takiego jak np. zabytkowa koronka, lub jedwab), należy suknię rozwiesić w celu wyeliminowania ryzyka trwałego zagniecenia tkaniny w miejscu składania.
Najlepiej przechowywać i konserwować twoją suknię u profesjonalistów, takich jak Prestige Preservation. Jeśli zdecydujesz się zadbać o swoją suknie samodzielnie, oto kilka wskazówek jak przechowywać ją bezpiecznie.

Przechowywanie wiszące

Plastikowe worki na odzież są wykluczone – wydzielają one niewykrywalne opary, które dotkliwie osłabiają i niszczą włókna tkaniny.
Konieczne jest, aby suknia mogła oddychać, tak by pleśń i grzyby nie miały szansy się rozwijać.
Zakup specjalną torbę ochronną, dostępną w wielu specjalistycznych sklepach lub użyj czystego, białego, bawełnianego prześcieradła, które zostało dokładnie wyczyszczone.
Wytnij w prześcieradle dziurę, tak by wieszak mógł przez nią przejść.
Użyj bardzo szerokiego, wyściełanego wieszaka, aby pomóc sukni zachować jej kształt.
Jeśli nie masz wyściełanego wieszaka, stwórz swój własny poprzez owinięcie go białą, bawełnianą szmatką.
Powieś swoją suknie w suchym, ciemnym miejscu w domu, nie na strychu, piwnicy ani garażu.
Tkaniny są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i wilgoci.
Wyjmuj twoją suknię, co około 2 lata, by wpuścić do niej powietrze i upewnić się, że nic złego się z nią nie dzieje podczas przechowywania.

Przechowywanie w pudle

Używaj tylko pudeł z papierem bibułkowym, które są wolne od kwasów. Zwykły karton lub bibułka niszczeją po pewnym czasie, uszkadzając tym samym materiał.
Wybierz wystarczająco duże pudło. Upychanie twojej sukni ślubnej do zbyt małego pudełka, lub zginanie jej zbyt wiele razy, może spowodować stałe zagniecenia i osłabić włókna materiału.
Przed złożeniem, opakuj twoją suknię w całości w wolny od kwasów papier bibułkowy. Upewnij się, że żadna tkanina się nie dotyka.
Wyściel pudło papierem bibułkowym przed włożeniem do niego sukni.
Nie uszczelniaj pudła – wiele firm oferujących usługi w zakresie ochrony sukni ślubnych, na stałe uszczelnia pudełka, które przechowują, aby zapobiec dostawaniu się do środka powietrza i kurzu. Jeśli jednak chcesz uniknąć stałych zagnieceń lub jeśli po prostu chcesz od czasu do czasu wyciągnąć swoją suknię aby ją popodziwiać, upewnij się, że pokrywę pudełka można usunąć.